Putin'den kutlama mesajı

Putin'den kutlama mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği'nin Büyük Anavatan Savaşı'nda (2. Dünya Savaşı) Nazi Almanyası'nı mağlup etmesi sonucu kazanılan Zafer'in 75. yıl dönümünü vesilesiyle Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Fransa liderleri de dahil bir dizi lidere kutlama mesajı gönderdi.

Putin, ABD, İngiltere ve Fransa'nın yanı sıra Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Abhazya, Güney Osetya liderleri ve halkları ile Ukrayna ve Gürcistan halklarına kutlama mesajı gönderdi.

Putin, ABD Başkanı Donald Trump'a mesajında anti-Hitler koalisyonundaki müttefiklerin ortak Zafer'e yaptığı katkıyı saygıyla anmaya devam ettiklerini ve Sovyet-Amerikan askeri topluluğunu asla unutmayacaklarını vurguladı.

"KÜRESEL GÜVENLİK VE İSTİKRARIN SAĞLANMASINA ÖNEMLİ KATKI SUNABİLİRİZ"

Günümüzde Rusya ve ABD'nin küresel tehditlerle mücadele ön safta yer aldığını kaydeden Putin, iki ülkenin savaş yıllarında kurulan iş birliği geleneklerini sürdürerek küresel güvenlik ve istikrarın sağlanmasına önemli katkı sunabileceğinin altını çizdi.

"SAVAŞ YILLARINDAKİ ASKERİ KARDEŞLİK RUS-İNGİLİZ DİYALOĞUNU GELİŞTİRECEK"

Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a büyük Zafer'in tüm insanlığın kaderi için eşsiz değere sahip, 20. yüzyılın en önemli olayı olduğunu söyleyerek, geçmişteki askeri kardeşliğin Rus-İngiliz diyaloğunu, modern tehditlerle mücadeleye yönelik iş birliğini geliştireceğinden emin olduğunu vurguladı.

"FRANSIZ PİLOTLARIN KAHRAMANLIKLARI SONSUZA DEK KALBİMİZDE YER ALACAK"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a gönderdiği mesajda Sovyet-Alman cephesinde savaşan Normandiya-Neman filosundaki pilotların sergilediği kahramanlığın Rusların kalbinde sonsuza dek yer alacağını ifade etti.

Putin, Rus-Fransız iş birliğinin günümüzdeki zorlu uluslararası koşullarda da gerekli olduğunu ekledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye