Putin'den ABD'ye “karşılıklı iç işlerine karışmama” çağrısı

Putin'den ABD'ye “karşılıklı iç işlerine karışmama” çağrısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) karşılıklı olarak seçim dönemi dâhil olmak üzere birbirlerinin iç işlerine karışmama garantilerini verme teklifinde bulundu.

Putin, uluslararası bilgi güvenliği alanındaki Rusya-ABD iş birliğini yeniden kurmaya yönelik kapsamlı eylem programıyla ilgili yazılı açıklamasında, "Günümüzün temel stratejik sorunlardan biri dijital alanda büyük cepheleşmenin oluşma riski. Bu cepheleşmeyi önleme sorumluluğu uluslararası bilgi güvenliği alanındaki anahtar aktörlere ait." değerlendirmesinde bulundu.

Rus liderinin görüşüne göre, 1972'de ABD ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından imzalanan açık denizlerde ve üzerindeki hava sahasında olayların önlenmesine ilişkin anlaşmaya benzer şekilde bilgi alanında olayları önlemeye ilişkin hükümetler arası bir anlaşma hazırlayıp imzalaması gerekiyor.

Putin, "Karşılıklı olarak kabul edilebilir bir biçimde, seçim süreçleri de dâhil olmak üzere, birbirlerinin iç işlerine, bilgi ve iletişim teknolojileri ile ileri teknoloji yöntemlerinin kullanımı da dâhil karışmama garantilerinin verilmesini teklif ediyoruz. ABD'yi, uluslararası bilgi güvenliği konusunda Rusya-ABD profesyonel uzman diyaloğuna zemin hazırlamaya, bu diyaloğu politik farklılıklarımızın rehini haline getirmemeye çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Rus lider, iki ülke arasındaki güven düzeyini artırma, iki halkın güvenliğini ve refahını sağlamayı amaçlayan bu tedbirlerin, "bilgi alanında küresel dünya inşasına büyük katkı" sağlayacağının altını çizdi.

Kaynak: Sputnik Türkiye