Prag Belediye Başkanı kime hizmet ediyor?

Prag Belediye Başkanı kime hizmet ediyor?

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag, Taipei ile kardeş şehir anlaşması imzaladı. Bu hadisenin ardından Shanghai Prag ile kardeş şehir ilişkilerini sonlandırdığını 14 Ocak'ta duyurdu. Prag yetkilileri, Çin ile Çek Cumhuriyeti arasındaki stratejik ilişkileri küçümseyerek, Çin'in hassas olduğu "Tek Çin" ilkesine açıkça meydan okuyucu tutumlar sergilediler. Bu tablonun mimarı ise "Çin karşıtı" olan Prag Belediye Başkanı Zdenek Hrib'dir.

Hrib, siyasete girmeden önce sağlık sektöründe yönetim ve danışmanlık görevlerinde bulundu. Çek Korsan Partisi ile 2014 yılında Prag belediye seçimlerini kaybetti. 2018 seçimlerinde Korsanlar, kabinedeki iki partiyle iktidar koalisyonu kurdular. Bu koalisyon Hrib'in Prag belediye başkanı seçilmesine olanak sağladı. Ne yazık ki, göreve başladığından beri, belediye başkanı şehrin nasıl geliştirileceği konusunda kararsız tavırlar ile ön plana çıktı. Yaptığı işler yerine kendisini farklı gündemler ile ön planda tutmaya çalışıyor.

BATI MEDYASININ SESİ OLMAYI TERCİH ETTİ

Zdenek Hrib Batı medyasının yalanlarını destekleyerek Çin'i "güvenilir olmayan bir ortak" olarak tanımlayan Çin karşıtı açıklamalar yaptı. Acemi bir politikacı olan Hrib, kendisini Batı değerlerinin savunucusu olarak göstermenin faydalı olacağını düşündü.

Çin ve Çek Cumhuriyeti arasındaki ikili ilişkiler son yıllarda büyük gelişmelere sahne oldu. Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman tarafından ortaklaşa öne sürülen Çin-Çek iş birliği anlaşmaları, ekonomik ve ticari alanda dikkate değer sonuçlar elde etti.

HÜKÜMET HRIB'İN DÜŞÜNCELERİNİ REDDEDİYOR

Çek hükümeti "Tek Çin" politikasına bağlı kalıyor. Ülkenin dış politikasını ve dış ilişkilerini ele almak Çek hükümetinin sorumluluğundadır. Ancak Prag belediye başkanı defalarca sınırı aştı, Çek hükümetinin diplomatik pozisyonunu ihlal etti ve Çin'e karşı Batı'nın sesi olmayı tercih etti. Hrib'in yüksek profilli Çin karşıtlığı aynı zamanda ülkenin mevcut siyasi yapısındaki zayıflıkları da yansıtmakta.

Tüm bunlara rağmen, Çin-Çek ilişkileri 2019'da bazı ilerlemeler kaydetti. Çin, Çek Cumhuriyeti'ni Avrupa'da, özellikle Orta ve Doğu Avrupa'da önemli bir stratejik ortak olarak görüyor. İki hükümet, altyapı geliştirme, lojistik ve taşımacılık alanlarında iş birliğini teşvik etmek için girişimlerde bulunuyor. Çin, Çek Cumhuriyeti'nin Orta ve Doğu Avrupa'da bir finans merkezi olma tutkusuna olumlu yanıt verdi. Çin, Prag'da bir yuan yerleşim mekanizması kurmanın fizibilitesi konusunda Çek hükümeti ile görüşmeye hazır olduğunu da duyurdu. Tüm bu ilerlemelere gölge düşürmek isteyenler başarısızlığa mahkum olacak.

Kaynak: Global Times / Gao Jian