Pompeo'nun Xinjiang açıklamasına Çin'den tepki

Pompeo'nun Xinjiang açıklamasına Çin'den tepki

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde tutuklu azınlık Müslümanların insan haklarını büyük ölçüde ihlal ettiği iddiasında bulunarak, tüm ülkelerin, özellikle İslam İş Birliği Teşkilatı ve Arap Birliği'ne üye ülkelerin ÇKP'nin Uygurlara yönelik sözde "vahşi girişimlerini" kınamasını istedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, bugün Pompeo'nun Çin'i karalama girişimini eleştirdi.

Geng Shuang, bu girişimin sadece ABD'nin uluslararası itibarını zayıflatmakla kalmayıp aynı zamanda giderek daha çok ülkenin tepkisini çektiğine dikkat çekti.

Xinjiang bölgesinde sözde etnik, din ve insan hakları sorunları bulunmadığına işaret eden sözcü, Xinjiang yönetiminin terörle mücadele etme ve aşırıcılığı giderme tedbirleri almasıyla, bölgede şiddet ve terör olayları önlendi, tüm 25 milyon Xinjiang halkının huzuru güvence altına alındı dedi.

Sözcü, ABD'nin Orta Doğu bölgesinde savaşlar başlatarak sayısız Müslümanın can kaybına ve bölgede gerginliğin tırmanmasına yol açtığını, bu gerçeklere bakıldığında Müslümanların insan haklarını ihlal edenin ABD'nin kendisi olduğunu belirtti.

Sözcü, ABD'nin Çin ile İslam ülkeleri arasındaki ilişkileri kışkırtma çabasının çağın eğilimine aykırı olduğu gibi, bir şeye yaramayacağını da dile getirdi.