Pompeo'nun New York'taki Çin Konsolosluğunu “casusluk merkezi” olarak adlandırmasına yanıt

Pompeo'nun New York'taki Çin Konsolosluğunu “casusluk merkezi” olarak adlandırmasına yanıt

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, New York Post'a verdiği röportajda New York'taki Çin Konsolosluğu'nu "casusluğun ana merkezi" olarak nitelendirdi.

Bu iddia üzerine New York'taki Çin Başkonsolosluğu'ndan yapılan açıklamada, Başkonsolosluğun her zaman uluslararası hukuka ve Çin-ABD ikili anlaşmalarına uyduğu, sözde "casusluk" faaliyeti bulunmadığı ve söz konusu iddianın tamamen söylenti ve iftira olduğu ifade edildi.

Açıklamada şu bilgilere de yer verildi:

"2019'da konsolosluk bölgesindeki on eyalet, ABD'nin Çin ile yaptığı toplam mal ticaretinin yaklaşık yüzde 15'ini oluşturuyordu. Toplam Çinli öğrenci sayısı 150 bine yakındı. Sadece New York'u ziyaret eden Çinli turist sayısı 1,1 milyonu aştı. Salgının ortaya çıkmasından sonra, Çin'de hayatın her kesiminden ve konsolosluk bölgelerinden insanlar birbirlerine yardım ettiler ve halklar arası dostluklarla ilgili güzel hikâyeler yazmaya devam ettiler. ABD, New York'taki Çin Başkonsolosluğu ile konsolosluk bölgesinin tüm kesimleri arasındaki normal görüşmeleri kasıtlı olarak mesnetsiz suçlamalarla manipüle etmeye çalışıyor. Bu tür girişimler, dünyadan destek almaz."