Pompeo'nun derdi Çin'in zenginliği

Pompeo'nun derdi Çin'in zenginliği

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, pazartesi günü Fox Business kanalına verdiği röportajda, Washington'ın neden Çin Halk Cumhuriyeti'ne karşı neden çok sayıda cephe açtığı sorusunu "1,4 milyarlık nüfusu ve yılda yüzde 6 büyüyen Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) ABD'de milyonlarca işe mal oluyor." ifadesi ile yanıtladı.

Pompeo, her zaman olduğu gibi, Çin'in ABD'den iş, veri ve teknoloji çaldığına dair iddialarını kanıtlayacak hiçbir şey sunmadı. Pompeo, Çin eskiden olduğu gibi fakir kalsaydı ya da küçük bir ülke olsaydı kendisini rahat hissedecek miydi?

Çin kadar büyük bir ülkeyi kırk yıllık bir süre içinde dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline getirmek, ortalama bir başarı değildir. Bu süreç içinde 800 milyon insanın yoksulluktan kurtarılması bir yana Çin'in gelişimi ABD de dâhil olmak üzere dünyanın birçok ülkesine çok faydalar sağladı. Çin'in ekonomik büyümesi ve küresel yönetimini güçlendirmesi uluslararası zorlukların çözülmesinde olumlu bir rol oynadı.

SIFIR TOPLAMLI OYUN ZİHNİYETİ

ABD'de kimsenin kazanmadığı sıfır toplamlı bir oyun zihniyetini benimseyen kimileri Çin'in bu devasa kalkınma başarısını geriye çevirmek istiyor. Üstelik karşılaştıkları sorunları bilindik yollardan çözecek ne yeteneğe ne de öngörüye sahip olmayan bu aktörler vizyon eksikliğinden kaynaklanan bir kaygı be belirsiz bir geleceğin yarattığı histeri tarafından yönlendiriliyorlar.

Sorunların çözümünde daha önce denenmiş taktikleri amaçlarına uygun olmadığı için tercih etmiyor ve bu tavrı ile hem kendi hem de dünyanın geri kalan ülkelerinin çıkarlarına zarar veriyorlar.

GELECEĞİ RİSKE ATIYOR

ABD Dışişleri Bakanı, salı günü de Amerika'da kültürler arası alışverişi destekleyen tüm Konfüçyüs Enstitüleri'ni yıl sonuna kadar kapatacaklarını ilan etti. Böylesine bir adım iki tarafın daha önceki tüm çabalarını riske atacak derece tehlikelidir.

ABD ve diğer yerlerdeki tüm mantıklı bireyler şunun farkına varmalı: Amerika'daki güç piramidinde en üstünde bulunanlar Beijing yönetiminin gösterdiği sabrı ve yanlış aksettirerek zafer kazandığını düşünüyor ve kampanyaların yoğunlaştırmaya hazırlanıyorlar.

Washington bu politikası ile sadece 40 yılda inşa edilen taraflar arasındaki ikili ilişkinin mirasını kirletmekle kalmıyor aynı zamanda hiçbir gelecek tasavvurları olmadığı için iki ülkenin güncel ilişkilerine de beceriksizce bir nokta koyuyor.

Kaynak: China Daily