Pompeo'nun 5G kışkırtmasına Çin'den yanıt: Türkiye'ye inanıyoruz

Pompeo'nun 5G kışkırtmasına Çin'den yanıt: Türkiye'ye inanıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Türkiye'ye Huawei ve diğer Çinli teknoloji şirketleri ile artan iş birlikleri üzerinden uyarıda bulunmasının ardından, Huawei ve Çin Başkonsolosluğu'ndan "Türkiye'ye güveniyoruz" yanıtı geldi.

Türkiye, İstanbul'u Huawei ile birlikte 5G merkezi üssü haline getirmek için girişimlerde bulundu. İlk olarak İstanbul Havalimanı'nda kullanılmaya başlanacak olan 5G alt yapısının büyük bir çoğunluğunu Türk mühendisler oluşturuyor.

Fakat Çinli Huawei firmasının başarılarını engellemeye çalışan ABD, nasıl İngiltere ve Fransa'ya yaptığı baskılar ile Çin'le olan anlaşmaları iptal ettirdiyse şimdi de aynı siyaseti Türkiye üzerinde uygulamaya çalışıyor ve buna yönelik açıklamalarda bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin Huawei ve diğer Çinli teknoloji şirketleri ile artan iş birliğini eleştirerek, bu ilişkilerin "NATO müttefiki Türkiye ile askeri işbirliğini zora sokabileceğini" belirtmişti.

Bu durumun işleri daha da zorlaştırdığını ifade eden Pompeo, "Türkiye içinde veya Çin etkisi altındaki başka herhangi bir ülkede, Çin'in faaliyetlerinin artmasından etkilenecek olan sadece askeri ve güvenlik ağlarımız değil. Aynı zamanda Amerikan verilerinin korunduğundan da emin olmalıyız." demişti.

POMPEO'DAN YAPTIRIM SİNYALİ

Çin teknoloji devi Huawei'yi yakından izleyen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, baskısını bir adım daha ileri götürerek, Çin Firması ile Türkiye'nin anlaşma sağlaması nedeniyle rahatsız olduğu dile getirdi. Türkiye'de Huawei'in önemli bir yere sahip olması ve Çin ile iş birliği sürecinin artması, ABD'yi harekete geçirdi.

Pompeo, Trump yönetimine yakın Washington Examiner dergisine verdiği özel demeçte "Şu anda Türkiye'de önemli miktarda veriye sahip olmanız ve bu verilerin Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) elinde olduğu gerçeği her zamankinden daha dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkiye vurgu yapılan haberde, Kuşak Yol Girişimi'nin Türkiye'de nüfuz kurma amacı ile kullanıldığı da öne sürülüyor. Haberde Foreign Policy'deki bir makaleye de atıf yapılarak 2016 ile 2019 yılları arasında 3 milyar dolar yatırım yapıldığı ve 2020 sonuna kadar bu rakamın 2 katına çıkarılmasının hedeflendiği belirtiliyor.

ABD Dışişleri Başkanı Pompeo, Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkinin altını çizerek Türkiye'nin bundan olumsuz etkileneceğini söyledi. Pompeo'nun bu sözleri, ABD'nin Türkiye'ye ek yaptırımlar uygulayabileceği sinyali de taşıyor.

İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU: ABD'Lİ AĞ İSTİYORLAR

Çin İstanbul Başkonsolosluğu konuyla ilgili resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak, "Bazı ABD'li siyasetçiler saçma bahaneler uydurarak ve hiçbir somut delil çıkaramadan Çinli şirketin 5G konusundaki başarılarını engellemeye çalışıyor. Devletin gücüyle başka ülkelerin Huawei ile 5G iş birliğine keyfince baskı yapıyor. Onlar 'temiz ağ' değil, 'ABD'li ağ' istiyor." dedi.

EN BÜYÜK İKİNCİ MERKEZ TÜRKİYE'DE

Ayrıca, İstanbul'da bulunan Huawei teknoloji üssüne yönelik açıklamalarda bulunan Başkonsolosluk "Huawei Türkiye'de büyük yatırımla Çin dışındaki en büyük 2. Ar-Ge merkezini kurdu. Binlerce yetenekli Türk mühendis bu merkezde çalışıyor. Çin ve Türkiye'nin 5G işbirliği pürüzsüzce ilerliyor. Türk dostlarımızın ABD'nin saçma zorbalığına 'hayır' diyeceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

HUAWEI: YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Türkiye'nin Huawei ile artan iş birliklerini eleştirmesinin ardından, Huawei'den de dün "Türkiye'ye inanıyoruz ve yatırım yapmaya devam ediyoruz" açıklaması geldi.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi'nin Türkiye'de 10. yılını kutladığına dikkat çekilen ve Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojileri ekosistemini yeni yatırımlarla büyütmeye kararlı olduklarının altı çizilen açıklamada, "Türkiye'de 10 yıldır faaliyet gösteren Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, şirketin Çin dışındaki en büyük ikinci Ar-Ge Merkezi olma niteliğini taşıyor. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ayrıca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi verilerine göre Türkiye'de telekomünikasyon sektörüne Ar-Ge hizmeti sunan 17 merkez arasında yer alıyor." denildi.

YÜZDE 10 BÜYÜME HEDEFİ

Türkiye'deki toplam yatırımlarının 520 milyon TL olduğunu aktaran Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü Hüseyin Hai, "Kuruluşumuzdan bu yana 1500'den fazla mühendis ve araştırmacı, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ailesinin bir parçası oldu. Bazıları Türk şirketlerinde teknoloji geliştirmeye devam ediyor. Bununla gurur duyuyoruz. Bugün 620 profesyonelle çalışıyoruz ve Türkiye'deki ICT yeteneklerine güveniyoruz. Gelecek yıl bu ekibimizi yüzde 10 büyütmeyi hedefliyoruz." dedi.

"TÜRK MÜHENDİSLER ÜRETİYOR"

Geliştirdikleri ürünlerinin ve çözümlerinin sadece Türkiye'de kullanılmadığını, yurt dışında da satıldığını söyleyen Hüseyin Hai, "Çözümlerimiz 30'dan fazla ülkede 40 kurumsal müşteri tarafından kullanıldı. Ümraniye'deki merkezimizde Türk mühendisler tarafından üretilen teknolojiler, Avrupa'dan Güney Amerika'ya, Orta Doğu'dan Asya'ya dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Bu yazılım ihracatı ile birlikte Türkiye'ye toplam 260 milyon dolar giriş sağladık." diye konuştu.

Aydınlık / Mertcan Bircan