Pompeo somut delil göstermeden konuşmaya devam ediyor

Pompeo somut delil göstermeden konuşmaya devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD üniversitelerinde Çin Konfüçyus Enstitüsü Kültür Merkezlerinin, ABD üniversitelerinde "casuslar ve iş birlikçileri" işe almak için Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından finanse edildiğini iddia etti.

Pompeo'ya göre, bu tür faaliyetlere ilişkin şüpheler, kurumların yıl sonuna kadar kapatılmasına gerekçe teşkil ediyor. Gerçekte, Pompeo'nun değerlendirmesi, Konfüçyus Enstitülerinin akademik alışverişleri ilerletmedeki çabaları baltalıyor.

İlk olarak, dünyanın dört bir yanındaki Konfüçyus Enstitüleri ve Çin Eğitim Bakanlığı'na bağlı Uluslararası Çin Dil Konseyi Ofisi (Hanban) tarafından finanse edilmektedir. Hanban'ın belirtilen amacı, farklı kıtalardaki öğrencilere dil kursları sunmayı içeren Çin dili ve kültürüne ilgi uyandırmaya yardımcı olmaktır.

Bir devlet kurumu olarak kabul edilirken, Hanban'ın Konfüçyus Enstitüleri aracılığıyla Çin hükümeti için casusluk yaptığını veya casusları işe aldığını gösteren hiçbir kanıt yok. Bugüne kadar, Konfüçyus Enstitüleri çatısı altında Hanban'ın ABD'ye karşı istihbarat temelli operasyonlarda yer aldığına dair hiçbir kanıt bulunmamakta. Hatta enstitülerin kampüslerdeki akademik özgürlüğü engellemede rol oynadığına dair iddialarda delilsiz. 

KONFÜÇYUS ENSTİTÜLERİ SAYGIN EĞİTİM MERKEZLERİDİR

Dünyadaki Konfüçyus Enstitüleri'nin gerçekte oynadığı role daha yakından bakıldığında Portekiz'in Instituto Camoes, İtalya'nın Societa Dante Alighieri ve Almanya'nın Goethe Enstitüsü gibi prestijli Batılı kurumlarla karşılaştırmalar yapılmasına olanak tanınmalı.

Avrupa merkezlerine benzer şekilde, Konfüçyus Enstitüleri öğrencilerine Çin kültürünün inceliklerini, gelenekleri, normları ve tarihini öğretir. Aynı zamanda Çin sanatını ve çağdaş Çin'i sergileyen çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yaparak yumuşak güç yansıtan varlıklardır.

Batı'da da benzer bir duygu bulunabilir, ancak birkaç önemli nüans vardır. Konfüçyus Enstitüleri Melbourne, Manitoba, Stockholm, Vrije ve Stuttgart gibi üniversitelerde tartışma konusu olmuştur. Bu tartışmalar, ev sahibi ülkenin Beijing ile mevcut ilişkisi, Çin'in egemenliğini ilgilendiren konulardaki tarihsel anlaşmazlıklar gibi idari konulardan kaynaklıydı. Pompeo sözlerinde bu iddialı olmasına rağmen herhangi bir delil göstermedi. Çin hükümetinin dünyanın dört bir yanındaki Konfüçyus Enstitüleri'nin hiçbirinde yönetimsel rollerde yer almadığı göz önüne alındığında anlatısı daha da zayıfladı. Tüm bu iddialar ABD'nin Çin karşıtı siyasi oyunlarının bir parçası. Bu yalanlara artık kimse inanmıyor.

Kaynak: CGTN