Pompeo neden Mesut Özil'e sahip çıkıyor?

Pompeo neden Mesut Özil'e sahip çıkıyor?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 17 Kasım'da Arsensal'da top koşturan Mesut Özil'in Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki politikalarını gerçeği yansıtmayan biçimde hedef almasına sahip çıktı. Pompeo, Çin'in Arsenal'ın maçlarını sansürlese de insan haklarındaki ihlallerini gizleyemeyeceğini iddia etti.

Pompeo'nun ilk hamlesi bu değil. Peki, neden ABD Dışişleri Bakanı önyargılı biçimde Xinjiang hakkında beyanat veriyor ve Çin'in içişlerine karışıyor?

ABD'nin Çin'e dair politikaları bir süredir değişim geçiyor. Washington'ın Asya'nın devini stratejik rakip olarak tanımlıyor ve Beijing'in ekonomik ilerlemesini durdurmak için çok yönlü bir yarış içine girdi. Bu rekabet 5G, yapay zekâ, robot ve biyokimya gibi birbirinden farklı çok sayıda alanı kapsamakta. Bu nedenle Pompeo Washington ve Beijing arasındaki sorunları kaşıyarak gerilimi artıracak adımları atmaktan kaçınmıyor.

POMPEO'YU DEĞİL MÜSLÜMANLARI İLGİLENDİRİR

Xinjiang meselesi bugün Müslümanları ilgilendiren bir durum. Pompeo'nun amacı ise Xinjiang'daki durumdan habersiz olan Müslüman dünyasının kimi üyeleri ile Çin'in arasını açacak atmosferi oluşturmak. Amacını saklamayan Pompeo mevcut tabloyu "medeniyetler çatışması" olarak tanımlamaktan çekinmiyor.

Pompeo'nun bir diğer hedefi de Çin halkı ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) arasında ayrılık yaratmak. 18 Aralık'ta Washington Post gazetesine konuşan Pompeo, Çin halkının ÇKP'yi desteklemediğini iddia etti. Küba örneğinden anlaşılacağı üzere Amerika sürekli olarak memnun olmadığı ülkelerin liderleri ve halkı arasına nifak sokma taktiğini kullanır.

TRUMP SEÇİMLER BAĞLAMINDA YAKLAŞIYOR

ABD'nin Çin politikasının yakın zamanda daha iyiye gitmesi beklenmiyor. ABD Başkanı, Kongre, düşünce kuruluşları, Amerikalı elitler ve medya kuruluşları jeopolitik yarış, ekonomik rekabet ya da ideolojik farklılıklar gibi nedenlerden dolayı Çin'e karşı daha sert olunmasını talep ediyor. Buna ek olarak ABD'nin başlattığı ticaret savaşı, Hong Kong ve Taiwan örneklerinde olduğu gibi Beijing ile Washington arasında uzlaşmazlıklar devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump da Çin ile ilişkileri 2020 seçimleri temelinde ele alıyor. Bir yandan ticaret anlaşması ile ün kazanmak isteyen Trump Hong Kong, Taiwan ve Xinjaing tartışmaları üzerinde de yeniden seçilmesini sigortalamak istiyor.

DÜŞMAN KUVVETLER İZOLE EDİLMELİ

2020 senesinde Çin ve ABD arasındaki tansiyon aşamalı olarak düşecektir lakin sorunlar tamamen ortadan kalkmayacaktır. Nitekim hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler seçmenlerin desteğini kazanmak uğruna sertlik yanlısı siyasetlerin altını çiziyor. ABD'nin Çin politikası iyimser veriler sunmuyor.

ABD'nin Çin'e karşı bu dostça olmayan siyasetine karşı Beijing yönetimi esnek soğukkanlı duruşunu devam ettirmeli. Bu arada Çin, kendi dışındaki aktörlere de kendisini anlatmak için bir kampanyanın yollarını aramalı ve düşman kuvvetleri izole etmek tüm ülkelerle iyi ilişkilerini devam ettirmelidir.

Kaynak: Global Times- Profesör Li Haidong, Çin Dış İlişkiler Üniversitesi