Pompeo, Avrupa'da “zayıf halka” arıyor

Pompeo, Avrupa'da “zayıf halka” arıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, temmuz ayında İngiltere ve Danimarka'ya yaptığı kısa seyahatin ardından bu hafta da Çek Cumhuriyeti (Çekya), Slovenya, Avusturya ve Polonya'yı ziyaret edecek.  Pompeo, Trump yönetiminin yeni stratejik düzeni için Avrupa'ya ama özellikle de merkezi önemde olmayan Avrupa ülkelerine çok sayıda ziyaret gerçekleştirdi.

ABD, son zamanlarda Çin'e dönük kapsamlı baskısını artırdı ve Washington ile Beijing arasındaki stratejik rekabet yoğunlaşmaya devam ediyor. Son gezinin ilk amacı Avrupa ülkeleri üzerinde artan Çin ve Rusya etkisini dengelemek olacak.

İkincisi ise Washington, Berlin yönetimi ile gerilen ilişkilere paralel olarak Almanya ve Fransa'ya karşı geleneksel etki alanını genişletmek istiyor. Bir diğer ifade ile Washington güç rekabeti ve jeopolitik çıkarları bağlamında kendisine stratejik pivotlar arıyor. Bu nedenle Orta ve Doğu Avrupa hedef haline geldi.

SAATLER ABD'YE GÖRE Mİ AYARLANACAK?

Beyaz Saray yönetim Beijing ve Moskova'nın bölgede siyasi, askeri ve ticari nüfuz alanını artırdığına inanıyor. ABD'nin niyeti Orta ve Doğu Avrupa ile kurduğu asimetrik bağımlılık ilişkilerini kullanarak bu ülkeleri harekete geçirmek. Washington "ABD'den yardım ve güvenlik garantisi almak istiyorsanız bunun bedelini ödemelisiniz." mesajını veriyor. Bu mesajın arkasında ABD hegemonyasının temel mantığı yatmakta. Bununla birlikte kimi Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin durumdan memnuniyet duyarak saatlerini Amerika'ya göre ayarlaması şaşırtıcı olmayacaktır.

ABD, Avrupa'nın stratejik özerkliğini zayıflatmayı hedefliyor. Kıta dayanışmayı ve siyasi uzlaşmayı sürdürmek için mücadele ederken Washington yönetimi, Avrupa entegrasyonuna meydan okuyan en belirgin aktör haline geldi. Avrupa Birliği (ABD) liderleri "stratejik özerklik" talep etmelerine karşın blokta yer alan devletin birçoğu farklı duruşa sahip.

AB'NİN YÜRÜTME KABİLİYETİNE ZARARLI

Washington yönetimi, Orta ve Doğu Avrupa'daki etkisini artırırken yeni ve eski Avrupa arasındaki makas da açılıyor. Böylesine bir parçalanma Avrupa'nın yürütme kabiliyetini de derinden etkileyecektir.

ABD ile onun geleneksel müttefiki Berlin arasında çelişkiler derinleşti. Washington son olarak 12 bin askerini Almanya'dan çekme kararı aldı. Taraflar arasında ticaret ve çok taraflılık gibi konularda derin ihtilaflar yaşandığı herkes tarafından teyit ediliyor. Buna karşın Almanya'nın yerini doldurmaya çalışan Polonya, ABD'nin askerlerini misafir etmek istediklerini duyurdu.

YENİ REKABET ALANI

Trump yönetimi ayrıca Çin'in bölgedeki etkisini zayıflatmak istiyor. Zira Çin, gerek "17+1 Formatı" olsun gerekse Kuşak ve Yol İnisiyatifi olsun, Doğu Avrupa ile stratejik iş birliğini derinleştirerek ilerletiyor.

Son olarak, teknoloji alanında Beijing ile köprüleri atmanın yollarını arayan ABD, bu bağlamda Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini 5G ağ inşasında Çin ekipmanlarını dışlaması için baskılıyor. ABD, şimdiden Huawei konusunda bu ülkeleri kuşattı ve Çin ile olan iş birliğine önümüzdeki günlerde daha fazla müdahale edecek.

Sonuç olarak, Avrupa daha fazla ABD-Çin ve ABD-Avrupa rekabetine tanıklık edeceğiz.

Kaynak: Global Times