Plastikle mücadele artıyor!

Plastikle mücadele artıyor!

Çin Ulusal Kalkınma ve Refom Komisyonu dün plastik kirliliğinin önlenmesiyle ilgili bir yönetmelik yayınladı.

Yönetmeliğe göre, 2020 sonuna kadar, Çin'de merkeze doğrudan bağlı şehirlerde, eyaletlerin merkez şehirlerinde ve listeye alınan diğer şehirlerdeki alışveriş merkezi, süpermarket, eczane ve kitabevi gibi mekanlar, lokantalardaki paket yemek hizmetleri ve çeşitli sergi ve konferans etkinliklerinde biyolojik olarak parçalanamayan plastik poşetlerin kullanımı yasaklanacak. Çarşılarda parçalanamayan plastik poşetler de kısıtlı olarak kullanılacak.

Belgeye göre, 2020 yılı sonuna kadar, ülke çapında lokantacılık sektöründe tek kullanımlık pipet kullanılması yasaklanacak. Büyük şehirlerde ve turistik yerlerdeki lokantalarda tek kullanımlık sofra takımı yasak olacak.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu basın sözcüsü Meng Wei, belgede plastik kirliliğin ıslahının 2020, 2022 ve 2025 yılı dâhil olmak üzere üç aşamalı olarak uygulanması hedefinin belirlendiğini, farklı çeşide ait plastik ürünlere belli yönetim ve politika tedbirlerinin ortaya koyulduğunu belirtti.

Sözcü Meng, "Bazı plastik ürünlerin üretimi, satışı ve kullanımı düzenli bir şekilde yasaklanacak veya kısıtlanacak; geri dönüştürülebilir, geri kazanımı kolay ve parçalanabilir alternatif ürünlerin tanıtımı ve plastik kullanımını azaltma, yeşil lojistik ve geri dönüşüm modelleri geliştirilecek; plastik atıkların geri dönüşümüne düzenleme getirilecek ve çöplerdeki plastik atık miktarı azaltılacak. Plastik ürünlerin üretimi, dağıtımı, tüketimi ve geri dönüşümüyle ilgili yönetim sistemi geliştirilerek plastik kirliğin çok yönlü ıslahı oluşturulacak." ifadelerini kullandı.

Yönetmelikte belirlenen hükümler uyarınca, 2022 yılına kadar, Çin'de tek kullanımlık plastik ürün tüketimi gözle görülür şekilde azaltılacak. Alternatif ürünler yaygınlaştırılacak, plastik atıkların kaynak bazlı enerji kullanım oranı önemli ölçüde artırılacak. 2025 yılına kadar, başlıca şehirlerde plastik atıkların miktarı bir hayli azaltılacak. Böylece plastik kirliliği verimli bir şekilde kontrol altına alınacak.