Pilot reform planının en iyi şekilde çalışmalı

Pilot reform planının en iyi şekilde çalışmalı

China Daily / Paul Yeung

Çin'in bu yıl Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi'nin (SEZ) kuruluşunun 40. yıl dönümünü kutlamasıyla birlikte, Shenzhen'ın ilk "Pilot Serbest Ticaret Bölgesi" olan Qianhai, "Shenzhen-Hong Kong Modern Hizmet Endüstri İş Birliği Bölgesi"ne doğru gelişirken doğal olarak bölgenin ilerlemesinde önemli rol oynuyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu yıl ekim ayında Shenzhen'ı ziyareti sırasında, 40. yıl dönümünü kutlamak amacıyla Shenzhen için kapsamlı bir pilot reform planı açıkladı. Plan, Shenzhen'a gruplar halinde daha fazla karar verme yetkisinin verileceği önemli alanların ve önemli reform aşamalarının listesini kapsıyor. İlk grup 27 reform önlemini ve 40 yetkili konuyu kapsıyor.

İLK GRUP 27 REFORM ÖNLEMİNİ KAPSIYOR

Piyasa odaklı, hukuka dayalı ve uluslararası iş ortamı yaratmak reform planındaki önemli görevlerden birini oluşturuyor. Bu, Hong Kong'un profesyonel hizmetlerinin, yüksek standart performansta önemli bir örnek olarak hizmet verebilmesidir. Guangdong-Hong Kong-Makau Büyük Körfez Bölgesi için taslak geliştirme planı, kentin modern çağda yenilikçi bir ilerleme başarabilmesi için Qianhai'daki Shenzhen-Hong Kong Modern Hizmet Endüstri İş Birliği Bölgesi'nin fonksiyonlarını geliştirmeyi ve en iyi şekilde kullanmayı öneriyor.  

Yetenek, profesyonel hizmet sektörünün içinde açılma ve iş birliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Hong Kong'un profesyonel hizmetleri, hükümet politikalarını karşılamada zorluklarla karşılaştığı ve eğer ana kara piyasasına girmek isterse gerekli önlemleri almadıkları ana karaya açılmalarından ve yıllardır süren reformlardan tam olarak faydalanamadılar. Qianhai, pilot reformu uygulamak ve Shenzhen ile Hong Kong profesyonel hizmetler gelişimi arasında çığır açan iş birliği için yol gösteren deneysel tiyatro olmak için iyi bir konumda bulunuyor.

PİLOT REFORM PLANI EN İYİ ŞEKİLDE ÇALIŞMALI

Merkezi yetkililer, ana kara piyasasına girmek için Hong Kong merkezli profesyonel hizmet sağlayıcılara "ön kapıyı'" açtığı için, pilot reform planının Qianhai'da çalışması için en iyi yolu bulabiliriz ve bulmalıyız. Daha fazla ilerleme, mevcut Yakın Ekonomik Ortaklı Düzenlemesi (CEPA) altında profesyonel nitelikler karşılıklı tanımayla yapılabilir.

Profesyoneller niteliklerini ve ilgili iş deneyimlerini Hong Kong'da elde ettikleri sürece, karşılıklı tanıma yöntemini basitleştirerek, hizmet kapsamı tüm Shenzhen bölgesini kapsayacak şekilde genişletilmesiyle Qianhai'da işletme kurmalarına olanak verecek yeterlilik belgelerini Qianhai yetkilileri onaylayacak. Yasal hizmet sektörü, Büyük Körfez Bölgesi'nde üç yıllık bir süre için kendi yeterlilik sınavlarına öncülük yapmaya dönüşen profesyonel akreditasyon çerçevesinde reform yapmada emsallerinden önde görünüyor. Bu reform, diğer sektörlere ilham veren bir model olarak hizmet eden, yıllardır Shenzhen ve Hong Kong arasındaki değişimlerin, diyalogların ve çabaların sonucudur.

Bu öncü deneyim Qianhai'daki diğer profesyonel hizmetler için de uygulanabilir. Muhasebe hizmeti için, defter tutma ve bir muhasebe şirketinin işletilmesi pratiklerine ilişkin kısıtlamalar, bir taraftan iki kentte ikamet eden ortakların mali denetim deneyiminin karşılıklı olarak tanınması, diğer yandan Qianhai'daki denizaşırı vasıflı profesyonellerin tamamıyla sahibi olduğu bir muhasebe şirketi kurulmasına olanak sağlamak için daha fazla gevşetilebilir. İnşaat sektörü için projeler, teklif vermede gerekli nitelikleri karşılayan Hong Konglu profesyoneller için özellikle açık olabilir. Bir sonraki adım, Hong Kong merkezli profesyonel hizmet sağlayıcılarının, Qianhai'ya denizaşırı yetenekleri çekmek amacıyla Hong Kong'da ana kara şirketlerine karşılıklı işlem olmaksızın anakaradaki profesyonellerden işletme ruhsatlarını alabilmeleri olacaktır. 

ÖNERİLEN ÖNCÜ ÖNLEMLER BİR PİLOT BÖLGE KURMAK İÇİN GENİŞLETİLEBİLİR

Üstte önerilen öncü önlemler, Qianhai'da, Hong Kong ve Shenzhen'dan profesyonel hizmetlerin kusursuz şekilde birleştirilmesine olanak sağlayacak bir pilot bölge kurmak için genişletilebilir. Bu pilot bölgede, her iki kent tarafından çıkarılan profesyonel sertifikalar ek bürokratik engeller olmaksızın tanınacak ve üç ila beş yıl süreyle geçerli olacak. Qianhai makamları, Hong Konglu gençleri Qianhai ile Shenzhen'da çalışmaya ve yaşamaya teşvik etmek için yaşam alanları ve eğlence-dinlence tesisleri gibi altyapıya yatırım yapmak için iyi bir sebep bulacaklar. Sonuç olarak, bu Hong Konglu gençlerin ülkenin baştanbaşa gelişmesine dâhil olmasının önünü açacak.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Shenzhen'ın 40. yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşmada, Shenzhen SEZ'in reformun doğru yönünü sürdürmekle, aklı özgürleştirmekle, yeniliğe sadık kalmakla, kapsamlı kalkınmanın önemli alanlarında kritik reform önlemlerini formüle etmek ve ana kara çevresinde popüler hale getirilebilecek ve yeniden üretilebilecek somut sonuçlar elde etmek için üstüne düşeni yapmakla yükümlü olduğunu söyledi.

Shenzhen-Hong Kong Modern Hizmet Endüstri İş Birliği Bölgesi'nin "doğru yönü" olmasıyla Qianhai'ın "aklı özgürleştirmek" ve başı çekmeye önayak olmaya kalkışmak için her türlü sebebi var.