Perinçek'ten ABD'nin Xinjiang'la ilgili yasa tasarısına tepki

Perinçek'ten ABD'nin Xinjiang'la ilgili yasa tasarısına tepki

Vatan Partisi Başkanı Doğu Perinçek, ABD'nin Temsilciler Meclisinde onaylanan Xinjiang'la ilgili yasa tasarısını kınadı ve tasarıyı Çin'i kasten bölmeye çalışan bir girişim olarak nitelendirdi.

ABD'nin Temsilciler Meclisinde 3 Aralık'ta sözde "2019 Uygur İnsan Hakları Politikası Yasa Tasarısı" onaylandı.

Doğu Perinçek, yasa tasarısının Çin'in iç işlerine yönelik açık bir müdahale olmanın yanı sıra, Çin ulusunun bölünmez bir parçası olan Uygur vatandaşlara yönelik ciddi bir düşmanlık eylemi olduğuna vurgu yaptı.

Perinçek, "Çünkü bu doğrudan doğruya, Çin'de ayrılıkçı terörü kışkırtmaktadır ve Çin'in toprak bütünlüğüne karşı doğrudan doğruya bir saygısızlık mahiyetindedir. O bakımdan, biz Türkiye'nin Vatan Partisi olarak ve Türk milleti olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin bu kararını kesinlikle kınıyoruz, lanetliyoruz." ifadelerini kullandı.

Çin ile Türkiye'nin terör tehditleriyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Perinçek, ancak bunların arkasında hep ABD tarafından gizli şekilde desteklenen terör güçlerinin bulunduğunu söyledi. Perinçek, Türkiye ve Çin'in terörle mücadele alanındaki iş birliğini sürekli güçlendirmesi gerektiğini kaydederek, "Şunu söyleyebilirim; Çin, insan hakları açısından, çeşitli milliyetlerin özgürlükleri ve kendi kültürlerini geliştirmeleri açısından, dünyaya örnek olacak bir uygulama yürütmektedir." diye konuştu.

Doğu Perinçek, 1975 yılından bu yana Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni birçok kez ziyaret etti. Perinçek, her ziyaretinde modernizasyon inşasının tam hız ilerletildiği yepyeni bir Xinjiang gördüğünü vurgulayarak, bölgede insanların yaşam seviyesinin sürekli arttığını, eğitim seviyesinin büyük ölçüde yükseldiğini ve farklı etnik gruplara mensup halkların din ve inanç özgürlüğünden yararlandığını ifade etti.

Xinjiang ziyaretlerinde azınlık etnik gruplara mensup yönetim kadrolarıyla da sohbet etme fırsatını bulduğunu hatırlatan Perinçek, hükümette azınlık etnik gruplara mensup kadroların görevlendirilmesinin Xinjiang'ın istikrarını koruyan ve ekonomik gelişmesini hızlandıran önemli önlemlerden biri olduğunu sözlerine ekledi.