Perde arkasındaki güç “ABD”

Perde arkasındaki güç “ABD”

Alman telekomünikasyon şirketi Deutsche Telekom, ekipmanlarında kullandığı Huawei bileşenlerini aşamalı olarak kaldıracağını açıkladı. Çin Halk Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Wu Ken, aynı gün Deutsche Telekom'un hamlesinin

Birçok üst düzey Alman yetkili, Huawei'ye karşı önyargı taşıyor. Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Bruno Kahl, Huawei'ye güvenilemediğini çünkü Huawei'nin Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Çin'in istihbarat teşkilatları ile "bağımlılığa sahip bir devlet şirketi" olduğunu söyledi.

Huawei defalarca devlete ait bir işletme olmadığını, Çin'in ulusal güvenlik kurumu ile ilgisi olmayan özel bir şirket olduğunu söyledi. Bazı Çin karşıtı Alman şahinlere inatla bu açıklamanın önüne geçmek istedi. Durumu anlamaya çalışmadan Huawei hakkında yanlış bir sonuca vardılar.

Avrupa Birliği yakın zamanda dijital egemenlik olarak adlandırılan bir kavramı gündeme taşıdı. Gerçekten, her ülke dijital egemenliğine değer veriyor. Sorun, bu ülkelerin konu üzerinde oluşturduğu kurallar ve düzenlemeler ile kuralların adilliği ve eşitliğidir. Görünüşe göre Almanya, Huawei'ye adil ve makul bir şekilde uygulama yapamadı.

PERDE ARKASINDAKİ GÜÇ "ABD"

Huawei her zaman ilgili ülkelerin yasalarına takip ederek yasalara uyma niyeti taşıyor. Bazı Alman şirketleri, Huawei'nin Çin yetkilileri ile yakın bir ilişkisi olduğunu düşündüğü için kanunları ihlal edebileceğini düşünüyor. Bu, Almanya'nın kendi hukuk görünümüne ciddi şekilde zarar verecek. Seçmek ya da seçmemek. Huawei'nin bir pazar seçimi olması gerekirdi, ancak pek çok ülke ve bölge için bu seçim politik bir tercih haline geldi. Ülkeleri böyle bir siyasi seçime zorlayan ise Amerika Birleşik Devletleri'dir (ABD).

ADİL BİR YAKLAŞIM GEREKİYOR

Almanya'da Huawei'nin potansiyel güvenlik riskleri ile ilgili endişelerin artmasına rağmen, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın 5G çalışmalarında Huawei'nin resmen dışlamamasına karar verdi. Fakat, Almanya'da bazıları Merkel ile aynı fikirde değil. Almanya'nın Huawei'ye uluslararası normlar ve piyasa ekonomisi perspektifinden eşit davranması gerekiyor.

Almanya'daki bazı politikacıların ABD Soğuk Savaşı teorilerinden derinden etkilendiği aşikâr. Bu insanlar küreselleşme bağlamında Çin ile Almanya arasındaki iş birliklerinin öneminin de farkına varmalı. Almanya artık teknoloji öncüsü bir ülke değil.

Deutsche Telekom'un hamlesi ticari kurallara aykırıdır. Alman şirketleri politik standartlar koyar ve Huawei'yi politik nedenlerden dolayı yasaklarsa, Çin bu yapılanlara göz yummayacaktır.

Kaynak: Global Times