Pentagon'un F-35 değerlendirmesi sızdı

Pentagon'un F-35 değerlendirmesi sızdı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan test, F-35 savaş uçaklarının yerdeki hedefleri vurmadaki isabet oranının "kabul edilemez derecede" düşük olduğunu, ayrıca 800'den fazla yazılım hatası tespit edildiğini ortaya koydu.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) uzmanları, Lockheed Martin tarafından üretilen ve 428 milyar dolarlık faturasıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) "en masraflı" silah sistemlerinden biri olan F-35 savaş uçaklarına dair yıllık değerlendirme raporunu paylaştı.

Operasyonel test ve değerlendirme müdürü Robert Behler imzasını taşıyan rapor, Bloomberg tarafından duyuruldu.

SORUNLAR LİSTESİ UZADI

Raporda, uçuş kabiliyetiyle ilgili büyük bir kusura işaret edilmezken, uzunca bir "çözülmesi gerek sorunlar listesi" sunuldu. Bunların 13'ü "mutlaka halledilmeli" anlamına gelen "birinci kategori" sorunlar oldu. Bu sorunların uçağın güvenlik ve muharebe yeteneğini etkilediği belirtildi.

F-35'lerde bulunan 25 milimetrelik silahların karadaki hedeflerine isabet etme oranının kabul edilmez olduğu sonucuna varıldı.

"YENİ AÇIKLAR KEŞFEDİLİYOR"

Raporda, "Eksikliklerin giderilmesi için çalışmasına karşın hâlâ yeni açıklar keşfediliyor, bu da totalde sadece küçük bir azalmaya neden oluyor ve üzerine gidilmesi gereken 'pek çok kayda değer' sorun bulunuyor." denildi.

Uzmanlar, bir önceki yıla ait değerlendirme raporunda işaret edilen siber güvenlik açıklarının henüz çözülmemiş olduğunu da vurguladı.

Raporda güvenilirlik, bakım ver elverişlilik konusundaki sorunlar da gündeme getirildi.

Pentagon'un F-35 programını yürüten ofisten resmi bir açıklama yapılamadı. Ancak Lockheed Martin şirketinin Sözcüsü Brett Ashworth, "Raporu henüz görmemiş olmamıza rağmen F-35 olgunlaşmayı sürdürüyor ve dünyadaki en ölümcül, hayatta kalabilen ve bağlantılı savaşçısı." dedi.

KUSURLARA RAĞMEN ALICI ÇOK

Değerlendirme, mevcut muharebe testi turunda (64 tatbikat) ortaya çıkan bulguları ele almıyor. Ancak tamamlanmamış testlere ve çözülmemiş kusurlara rağmen ABD Kongresi F-35 alımını sürdürüyor. Üstelik yıllar içinde bu rakam da artıyor. 2016 ve 2017'de 11 adet olan talep, 2018'de 20, geçen yıl 15 bu yıl da 20 adet olarak gerçekleşti.

Üstelik uçaklar Polonya ve Singapur gibi uluslararası alıcıların da ilgisini çekti. Japonya ilk sıradaki alıcı olurken, onu Avustralya ve İngiltere takip etti.

Türkiye, Rusya'dan S-400 füzeleri almasıyla nedeniyle geçen yıl ABD'nin F-35 programından çıkartılmıştı. Ankara, 100 adet F-35 almayı planlıyordu.

Kaynak: Sputnik Türkiye