Pentagon'dan Kore Cumhuriyeti-Japonya gerilimi açıklaması

Pentagon'dan Kore Cumhuriyeti-Japonya gerilimi açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Yarbay Dave Eastburn, yaptığı yazılı açıklamada, "Savunma Bakanlığı, Kore Cumhuriyeti Devlet Başkanı Moon Jae-in yönetiminin Kore Cumhuriyeti ile Japonya arasındaki Askeri İstihbaratın Genel Güvenliği Anlaşması'nı yenilememesi konusunda kaygı ve hayal kırıklığını ifade ediyor. Kore Cumhuriyeti ile Japonya arasındaki sürtüşmelere rağmen ortak savunma ve güvenlik bağlarımızın sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz." ifadesini kullandı. 

Yarbay Eastburn, ayrıca ABD'nin Japonya ve Kore Cumhuriyeti ile hem ikili hem de üçlü askeri ve güvenlik iş birliğini devam ettireceğini belirtti.

KORE CUMHURİYETİ ANLAŞMAYI TEK TARAFLI FESHETMİŞTİ

Kore Cumhuriyeti yönetimi, Ekim 2016'da imzalanan ve iki ülkenin gizli askeri istihbarat bilgilerini birbirleriyle ve üçüncü taraf olarak ABD ile paylaşmalarına olanak sağlayan anlaşmayı tek taraflı olarak feshettiğini duyurmuştu.

Seul, söz konusu kararı, Japonya'nın, Kore Cumhuriyeti'nin ihracatında önemli yer tutan ekran ve yarı iletkenlerin yapımında kullanılan 3 kimyasal maddenin satışını bireysel izne bağlı hale getirildiğini duyurması üzerine almıştı.

Koreli yetkililer, Japonya'nın denetim eksiklerini ve ulusal güvenliği gerekçe göstererek aldığı kararın iki ülke arasında güvenlik iş birliği koşullarında "derin bir değişim" yarattığını kaydetmişti.

İki ülke daha önce de birbirlerini, Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarına aykırı olarak Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KDHC) bazı stratejik maddeleri yasa dışı şekilde ulaştırmakla itham etmişti.

Kore Cumhuriyeti ve Japonya arasında imzalanan ilk askeri anlaşma olan Askeri İstihbaratın Genel Güvenliği Anlaşması'nın, ülkelerden biri tek taraflı olarak çekilmediği sürece her yıl yenilenmesi öngörülüyordu. Anlaşmanın yenilenme süresi cumartesi günü dolacaktı.

Kaynak: Sputnik Türkiye