Özel işletmeler, Çin'in dış ticaretinin en büyük bel kemiği oldu

Özel işletmeler, Çin'in dış ticaretinin en büyük bel kemiği oldu

Özel işletmelerin Çin'in dış ticaretine yönelik katkısı geçen yıl ilk defa yabancı sermayeli işletmeleri geride bıraktı.

Çin Gümrükler Genel İdaresi'nden açıklanan verilere göre, Çin'in özel işletmelerinin gerçekleştirdiği dış ticaret hacmi geçen yıl 13,48 milyar yuanla, bir öncelik yıla göre yüzde 11,4 yükseldi. Bu rakam, toplam dış ticaret hacminin yüzde 42,7'sini oluşturarak, bir önceki yıla göre 3,1 puan arttı.

Yabancı sermayeli işletmelerin gerçekleştirdiği dış ticaret hacmi ise 12,57 milyar yuanla Çin'in dış ticaretinin yüzde 39,9'unu oluşturdu. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 3,2 düştü.

Böylece, özel işletmeler, ilk defa yabancı işletmeleri geride bırakarak, Çin'in dış ticaretine en büyük katkıda bulunan faktör haline geldi.

Çin Gümrükler Genel İdaresi Başkan Yardımcısı Zou Zhiwu, geçen sene dış ticaret faaliyetleri gösteren özel işletmelerin 406 bine ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 8,7 arttığını söyledi.

Özel işletmelerin yeni yükselen piyasaları geliştirme kabiliyetinin sürekli güçlendiğine işaret eden Zou, "Örneğin, özel işletmelerin ASEAN ülkelerine yönelik ihracatı yüzde 25,6; Latin Amerika ülkelerine yönelik ihracatı yüzde 11,4; Afrika ülkelerine yönelik ihracatı ise yüzde 15,6 yükseldi." diye konuştu.