Orta Doğu Güvenlik Forumu mutabakatla sona erdi

Orta Doğu Güvenlik Forumu mutabakatla sona erdi

İki gün süren Ortadoğu Güvenlik Forumu başkent Beijing'de sona erdi. Foruma katılan temsilciler Orta Doğu'da kalıcı barış ve güvenlik sorunları üzerinde çeşitli mutabakatlar sağladı.

Forumu düzenleyen Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Qi Zhenhong, bugün düzenlenen basın toplantısında, foruma katılan temsilcilerin Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) bölgedeki tek taraflı girişimlerine ve baskı politikalarına karşı çıktığını aktardı.

Qi Zhenhong, katılımcıların Orta Doğu'da kalıcı barış ve güvenliğin gerçekleştirilmesi konusunda dört konuda görüş birliğine vardığını belirtti. Bunlardan birincisi, ortak, kapsamlı, iş birliğine ve sürdürülebilirliğe dayalı yeni güvenlik konseptlerinin genel olarak kabul edilmesi; ikincisi Filistin-İsrail sorunu gibi Orta Doğu'daki sıcak sorunların adalet ve hakkaniyet çerçevesinde çözülmesi; üçüncüsü Orta Doğu yönetişiminde kalkınmanın rolü; dördüncüsü ise terörle ve aşırıcılıkla mücadele iş birliğinin teşvik edilmesi ile medeniyetler arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi, karşılıklı anlayışın ve çifte standartların ortadan kaldırılması.

Çin'in önerisiyle oluşturulan Orta Doğu Güvenlik Forumu Beijing'de düzenlendi. Ortadoğu ülkeleri dâhil olmak üzere onlarca ülke ve uluslararası kuruluştan yetkililer ve akademisyenler bir araya gelerek, Orta Doğu'da güvenliğin nasıl sağlanacağını ele aldı.