“Orta Doğu bölgesindeki durumun iyileştirilmesine yararlı tüm diplomatik çabaları destekliyoruz”

“Orta Doğu bölgesindeki durumun iyileştirilmesine yararlı tüm diplomatik çabaları destekliyoruz”

Çin hükümetinin Orta Doğu sorunuyla ilgili özel elçisi Zhai Jun, bugün Beijing'de Çinli ve yabancı basın mensuplarına kısa süre önce Mısır, Suudi Arabistan ve İran'a gerçekleştirdiği ziyaretler hakkında bilgi verdi.

Zhai Jun, ziyaretleri sırasında esas olarak Orta Doğu'daki durum ve bölgedeki sıcak konular hakkında taraflarla derin fikir alışverişinde bulunarak, birçok konuda fikir birliğine vardığını belirtti.

Bölgedeki ülkeler ise Çin'in ortaya koyduğu yapıcı önerileri ve çağrıları takdirle değerlendirerek Çin'in bölgede barış, istikrar ve kalkınmanın gerçekleştirilmesi için daha çok çaba göstermesi ve katkı yapması arzusunu dile getirdi.

Zhai Jun, Çin'in bölgedeki durumun yumuşatılmasına yararlı olan tüm diplomatik çabaları aktif şekilde destekleyerek bölge ülkeleriyle karşılıklı yarara dayalı iş birliğini sürekli derinleştirerek Orta Doğu bölgesinde uzun vadeli asayiş ve huzurun gerçekleştirilmesine yardım sağlamaya hazır olduğunu açıkladı. 

Zhai Jun, temasları sırasında, adı geçen ülkelere Çin Devlet Konseyi Üyesi Wang Yi'nin bu dönemki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında ortaya koyduğu Körfez Bölgesi'ndeki durumun iyileştirilmesiyle ilgili üç öneriyi anlattığını ifade etti.

Çin özel elçisi şunları söyledi:

"İlk olarak, İran nükleer sorununun bir an önce kapsamlı anlaşma yörüngesine dönmesi hızlandırılmalı, ikinci olarak körfez bölgesindeki ülkeler arasında bir diyalog ve müzakere platformu oluşturulmalı, üçüncü olarak da bölge dışındaki ülkelerin bölgedeki güvenlik için olumlu rol oynamasına hız kazandırılmalı. Genel olarak, bölgedeki ülkeler, Çin'in yapıcı önerilerini ve çağrılarını memnuniyetle karşılayarak Çin'in bölgedeki barış, istikrar ve kalkınma için daha büyük katkılar yapmasını arzu etmektedir."

Özel Elçi Zhai Jun'a göre, günümüzde Orta Doğu'daki durumun ciddileşmesi, hem etnik, dini ve jeopolitik çatışmalar gibi iç faktörlerden, hem de bazı büyük ülkelerin kendi menfaatleri için bölgede zorla uyguladığı tek taraflılık ve zorbalık gibi dış faktörlerden kaynaklanıyor. Orta Doğu'nun tarihi ve gerçekler, kısa vadeli çıkarlar için tek taraflı olarak baskı yapma veya silah kullanma davranışının sorunların çözümüne yardımcı olmayıp aksine bölgeye kalıcı zarar getirdiğini defalarca kanıtladı.

Zhai, şunları kaydetti:

"Körfez'de gerginliğin tırmanmasının Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) tek taraflı olarak İran nükleer sorunuyla ilgili kapsamlı anlaşmadan çekilerek İran'a aşırı baskı yapmasından kaynaklandığı görüşündeyiz. İran nükleer sorununun bir an önce kapsamlı anlaşma yörüngesine dönmesi, günümüzde Körfez Bölgesi'ndeki durumun yumuşatılması için öncelikli görevdir. Kapsamlı anlaşmadaki hak ve yükümlülük dengesi korunmalı. İran tarafı anlaşmada belirlenen yükümlülükleri yerine getirirken kendi meşru ekonomik kârını paylaşmalı. Taraflar, ilgili anlaşmanın korunması için cesaret göstermeliler."

Zhai Jun, Körfez ülkelerinin sorunun çözümünde öncü rol oynayarak diyalog başlayıp karşılıklı güveni adım adım kurmaları ve müzakere yoluyla bölgesel güvenlik diyalog mekanizmasını oluşturmaları gerektiğini de dikkat çekti.

Zhai, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uluslararası toplum, özellikte bölge dışındaki ülkeler, barış ve huzura pozitif enerji katmalı. İlgili taraflar, çok taraflılığı izleyerek ve sıfır toplamlı oyun düşüncesinden vazgeçerek bölge ülkeleri arasındaki menfaatlerin entegrasyonunu artırmalı ve Körfez ülkeleri arasındaki diyaloğu desteklemeli. Çeşitli taraflarla Körfez bölgesindeki güvenlik ve istikrar için yöntemleri inceleyerek bölgedeki güvenlik ve refahın sağlanmasında aktif, yapıcı rol oynamaya devam edeceğiz."

Filistin sorununun Orta Doğu bölgesindeki köklü bir sorun olduğuna dikkat çeken Zhai Jun, bu sorunun çözümünde "iki devlet" ilkesinin uygulanması, Birleşmiş Milletler'in (BM) ilgili kararları ve "toprak karşılığına barış" ilkesi gibi uluslararası kuralların yürütülmesi, eşitlik içindeki diyalog ve müzakere yoluyla Filistin ile İsrail arasındaki fikir ayrılıklarının giderilmesi, iki tarafın kabul edebildiği bir çözüm bulunulması gerektiğini savundu.

Zhai Jun, bununla birlikte uluslararası toplumun kalkınma sorununa önem vererek ve Filistin'e yardımı güçlendirerek Filistin halkının yaşamını sürekli iyileştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.