Onlarca Çinli terör saldırılarında ölürken ABD neredeydi?

Onlarca Çinli terör saldırılarında ölürken ABD neredeydi?

Bazı Batılı medya kuruluşları Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki "insan hakları" meselesini sansasyonel hale getirmeye çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) sözde 2019 Uygur İnsan Hakları Yasası aracılığı ile Çinli şirket ve ajanslara yaptırım uyguladı ki bu Beijing'in iç işlerine doğrudan karışmak anlamına gelir.

Kendini "insan hakları şampiyonu" ilan edenlerin Xinjiang'ı hiç ziyaret etmedikleri ve bölgenin gerçek şartları hakkında tamamen cahil oldukları bir gerçek. Şüphe yok bu aktörler sahte haberler ile Xinjiang'ı karıştırmak ve dolayısıyla Çin'in terör ve aşırılık yanlıları ile mücadelesine gölge düşürmek istiyorlar.

TERÖRİSTLER ONLARCA KİŞİNİN HAYATINI ÇALDI

İnsanların güvenliği, sağlığı ve kalkınmasını sağlamak insan haklarının temeli oluşturur. 2016 yılına kadar Xinjiang çok sayıda terör eylemine tanıklık etmesi sonucu bölgenin sosyal düzeni bozulmuş ve her etnik grubun insan hakları tehlikeye atılmıştı. Teröristler, ayrılıkçılar ve aşırılık yanlıları 1990'dan 2016'ya kadar eylemleri ile onlarca masum insanın ve polisin hayatını çaldılar. Bu kanlı saldırılar herkes tarafından kınanmayı hak ediyor.

Böylesine bir acımasızlıkla karşı karşıya kalan Xinjing yetkilileri merkezi hükümetin etkin yardımları neticesinde teröristleri ve aşırılık yanlılarını engellemek için kararlı ve güçlü önlemler aldı. Netice itibarıyla üç yıldan uzun bir süredir Xinjiang tek bir terör eylemine tanıklık etmezken ceza ve kamu davalarının sayısı azaldı. Bununla birlikte kamu güvenliğini iyileştirildi ve bölge insanının daha iyi bir yaşam sürmesi sağlandı.

İnsanların haklarından bahsedebilmek için öncelikle güvenliği sağlamalıyız ve bu nedenle Xinjiang teröre karşı mücadelede iyi bir örnek teşkil ediyor.

AMERİKA BU BASİT SORULARIN ALTIDAN KALKABİLECEK Mİ?

ABD'li politikacılar teröristler Xinjiang'da onlarca insanı öldürüyorken neden bir kez olsun insan haklarından bahsetmediler? ABD, neden Xinjiang'da barış ve refah tesis edildikten sonra sözde insan haklarından bahsetmeye başladı? Bunun nedeni acaba Amerikalı siyasetçilerin insan hakları bahanesiyle Çin'in müdahale etmek ya da karışıklık çıkarmak istemesi olabilir mi?

Amerikalı siyasetçiler ve medya kuruluşları bugün Xinjiang başta olmak üzere Çin'in küresel düzlemde terörle mücadelesine gözlerini kapatmayı tercih ediyor. Çin terörizmle mücadelesini insan hakları ihlali olarak yargılayan Amerikalı politikacıların konu kendi ülkelerindeki ırksal dışlanmalara ya da bireysel silahlanmaya gelince sessiz kalmaları vizyonlarını ortaya koyuyor.

RAKAMLARLA XINJIANG GERÇEKLERİ

İnsan odaklı gelişimi rehber edinen Xinjiang bölgesel yönetimi sadece halkın güvenliğini değil aynı zamanda eğitim ve sağlık sektörleri iyileştirirken diğer yandan daha fazla iş sahası yaratarak refahı yükseltmeye kararlıdır. 2016'dan bu yana kentlerde 1,4 milyon kırsalda ise 8.3 milyon istihdam yaratılmıştır. Dokuz yıllık ücretsiz zorunlu eğitime ek olarak Xinjiang'ın güneyinde ise üç yıllık ücretsiz okul eğitimi başlatıldı. Xinjiang'daki tüm sakinlere ücretsiz sağlık sigortası sağlanmıştır. Bununla birlikte sosyal güvenlik sistemi sürekli iyileştirilmiş ve kentsel ve kırsal bölge sakinlerinin maddi zorluklarla karşı karşıya kalmaları için harcanan ödenekler artırılmıştır.

Bugün Xinjiang halkı teröre, ayrılıkçılığa ve dini radikalizme karşı her zamankinden daha fazla birleşmiş durumda. Bu birlik mücadele tedbirlerinin uygulanması için sağlam bir sosyal temel oluşturuyor.

ABD KENDİ İŞİNE BAKSIN

Gerçekler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur. Xinjiang, son üç yıldan fazla bir süredir görülmemiş bir barışın ve gelişmenin tadını çıkardı, turizm sektörü de büyük bir büyüme kaydetti. Sadece bu yılın ilk 10 ayında, Xinjiang'ı 200 milyondan fazla kişi ziyaret etti.

Çin terörizm ve dini köktenciliğin ortaya koyduğu zorluklar da dahil olmak üzere her türlü sorunla baş edecektir. Her etnik gruptan Xinjiang halkı istikrar ve barışın keyfini çıkartırken gürültücü Amerikalı politikacılar Çin'in içişlerine karışmayı bırakıp kendi meselelerine odaklanmalı.

Kaynak: China Daily