Ön yargıdan göremeyen “beş göz”

Ön yargıdan göremeyen “beş göz”

China Daily

Raporlara göre Avustralya, Çin ile başlattığı ticaret sürtüşmelerine yanıt olarak Beş Göz müttefiklerinden yardım istiyor ve "ona bir ders vermek" amacıyla yaptırım uygulamaya yönelik plan yapıyorlar.

Aslında şimdiye kadar dersini almış olması gereken kişi Avustralya'dır.

Ancak News Corp raporlarına göre Avustralya, en büyük ticaret ortağına karşı muhalif bir tavır almakla yetinmeyerek, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) oluşan Beş Göz ittifak ülkelerini sadece destekleyici kelimelerden daha fazlasını yaparak kandırmaya çalışıyor. Avustralya bunu yaparak, şüphesiz Çin'in provokasyonlarına karşılık vermeyi bırakacağını umuyor. Yine de Beş Göz'ün toplu baskısının bile Çin'i Avustralya ile ticaret konularında U dönüşü yapmaya zorlayacağına inanmak Canberra için saflık olur. Ne de olsa, Çin'e karşı giderek daha düşmanca bir tutum benimseyerek ikili ilişkilere zarar veren Avustralya'dır.

ÇİN'İN COVID-19 SALGININDA HIZLI EKONOMİK TOPARLANMASI CAZİBESİNİ DAHA DA ARTIRIYOR

Diğer Beş Göz ülkeleri, Avustralya'nın savaşını dizginlese ve Çin karşıtı ön yargıyı teşvik etmek yerine, Çin ile Avustralya arasında arabulucu olarak hareket etseler daha iyi olurdu. Aslında dünya, ABD'nin ve müttefiklerinin başkalarına zorbalık yaparak kendileri için çıkarları gasp ettiğini yeterince gördü. Belirli bir yere kadar Beş Göz'ün varlığı, uluslararası topluluğun çoğunluğunun daha adil ve eşit bir uluslararası düzen arzusunu alay konusu yapıyor.

Beş Göz müttefiklerinin Çin'in yükselişini istihbarat paylaşım mekanizması aracılığıyla kontrol altına alma niyetleri, Çin'i şimdiden hiddetlendirmiştir. Diğer dört ülkenin Avustralya'yı desteklemeyi planladıkları doğruysa, bu sadece Çin'i karşı önlemler almaya sevk edecektir. Beş ülke için Çin vazgeçilmez bir ekonomik ortak ve Çin'in Covid-19 salgınında hızlı ekonomik toparlanması cazibesini daha da artırıyor. Avustralya, diğer Beş Göz ülkelerinin kendi çılgınlıkları yüzünden zorluk yaşarken ekonomisini kurtarmaya geleceklerini düşünüyorsa yanılıyor. Bunu yapmak için Çin ile ticaretten fedakârlık edeceklerini düşünmek bir hayaldir. Haberler, Kanada gibi bazı Batı ülkelerindeki üreticilerin, Çin ile Avustralya arasındaki ticaret gerilimleri nedeniyle Avustralya ürünlerinin Çin pazarında yaratacağı boşlukları beklediklerini zaten gösteriyor.