Netanyahu'dan İsrail vatandaşı Filistinlilere “yeni dönem” vaadi

Netanyahu'dan İsrail vatandaşı Filistinlilere “yeni dönem” vaadi

İsrail'de 23 Mart'ta yapılacak seçimler öncesi Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail vatandaşı Filistinliler ile Yahudiler arasında yeni bir dönemin başladığını söyledi.

Netanyahu, İsrail vatandaşı Filistinlilerin yoğun olarak yaşadığı Nasıra kentini ziyaretinde öncekilerin aksine bu gruba yönelik yumuşak mesajlar verdi.

İsrail'de 27 Mart 2015'te yapılan genel seçimler sırasında, "Arap seçmen sandığa akın ediyor." ifadelerinin bağlamından çıkarıldığını iddia eden Netanyahu, "Sözlerimi çarpıttılar. Niyetim 2015'teki seçimlerde İsrailli Arapların oyları hakkında uyarmak yerine yaptığımız 4 barış anlaşmasına (Birleşik Arap Emirlileri, Bahreyn, Fas ve Sudan) karşı çıkan Ortak Liste'ye (Ortak Arap Listesi Bloku) oy verilmesine karşı ihtar etmekti." dedi.

Netanyahu, İsrail vatandaşı Filistinlileri seçimden seçime hatırladıkları yönündeki görüşün gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Yahudiler ve Araplar, Dubai'de birlikte dans edebiliyorsa, (İsrail vatandaşı Filistinliler ile Yahudiler) bunu İsrail'de de yapabilir. Bugün refah, entegrasyon ve güvenlik için yeni bir dönem başlıyor." ifadelerini kullandı.

İsrail polisi, Netanyahu'nun Nasıra ziyaretini protesto eden İsrail vatandaşı Filistinlilere müdahale etmiş, 9 kişiyi gözaltına almıştı.