Neden bir sonraki G7 zirvesi için uğraşıyorsunuz?

Neden bir sonraki G7 zirvesi için uğraşıyorsunuz?

Uluslararası kamu kuruluşlarının işlevini yitirdiği hakkındaki tartışmalar sürerken, Fransa'da düzenlenen son G7 Zirvesi tartışmaları tekrar alevlendirdi. Uluslararası diplomasi adına çözümden çok uzak duruşlar sergileyen G7 organizasyonu adeta büyük güçlerin şov dünyasına dönüştü. Global Times gazetesinden Shi Tian, konuyla alakalı gözlemlerini kaleme aldı.

Dünyanın artık G7 organizasyonuna ihtiyacı var mı? Fransa'da yapılan son zirveden bakılırsa, cevap "Hayır" olabilir.

Yedi büyük ekonominin yıllık toplantısı cumartesi günü Biarritz kentinde, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan gerilimler arasında gerçekleşti.

İÇ TUTARSIZLIKLAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, 2018'deki zirvede gündem maddelerini görmezden gelse de bu yıl eşitsizliğe karşı harekete geçmiş gibi duruyordu. Buna rağmen, iç tutarsızlık ve G7'nin azalan etkisi tamamen gün yüzüne çıktı.

ABD Dış İlişkiler Konseyi'nden Stewart Patrick'in, "Büyük olasılıkla, toplantı Batı'nın dayanışmasını ve uluslararası iş birliğini tehdit eden siyasi, ekonomik ve ideolojik fay hatlarını ortaya çıkaracak." açıklamasında bulundu.

Katılımcı devletler arasında ticari anlaşmazlıklar, Orta Doğu'nun durumu ve Rusya üzerinden tartışmalar sürerken, fikir ayrılıkları sorunların çözümüne engel oldu. Trump, dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biri olan iklim değişikliği için düzenlenen toplantıya dahi katılmadı.

"YALANLARIN GEÇİT TÖRENİ"

CNN muhabiri Jim Sciutto'nun bu yılki toplantıyı, "Yalanların geçit töreni" olarak yorumladı. G7 zirvesi, ortaklaşa paylaşılan sorunları ele alma yönündeki niyetini yavaş yavaş kaybetti ve dünya liderlerinin siyasi bir gösterisi haline geldi.

G7 küresel sorunları ele alabilir mi? Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden oluşan bir grup olarak, elbette bir güce sahip. Fakat, her üye önce kendi çıkarlarını önemserken, uzlaşma söz konusu olamaz.

Daha da kötüsü, çoğu durumda, gündemi toza bulayan ülkelere bakıldığında G7 üyeleridir. İran'a baskı uygulanan nükleer anlaşma sorunu ve ABD'nin başlattığı ticaret savaşları buna örnek teşkil ediyor.

HONG KONG BİR KOZ OLARAK KULLANILMAK İSTENİYOR

Hong Kong sorununu ele alalım. ABD, Hong Kong'u Çin ile ticaret görüşmelerinde bir pazarlık ögesi olarak kullanmaya çalıştı. Washington'un sahne arkasında Hong Kong'daki isyanları manipüle ettiğinden şüphelenilirken, Londra ve Ottawa da olaya dâhil oldu.

Ancak zirvenin sonunda, bu sorun çıkaranlar Hong Kong talihsizliği üzerine timsah gözyaşı döken bazı devletler, bir kez daha Çin'in iç işlerine karışarak, "G7, 1984 Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonunun Hong Kong'daki varlığını ve önemini yineliyor ve şiddetten kaçınılmasını istiyor." ifadelerine yer verdi.

Trump'ın 2020'nin G7 zirvesini Florida'daki tatil köyünde ev sahipliği yapmayı önerdiği ancak uluslararası toplantılardan kâr elde etmeye çalıştığı iddiasıyla alay konusu oldu. Sonuçta, ziyaretçileri ev sahibi şehirlere çekmek dışında, G7 zirvesinin kayda değer başka bir işlevi yok.

Kaynak: Global Times