“Ne zaman bir ihtiyaç olursa, Çin oradadır”

“Ne zaman bir ihtiyaç olursa, Çin oradadır”

Global Times / Michael H. Yang

Bloomberg News'te 4 Ocak'ta, "Avustralya'nın Pasifik Adaları'ndaki Etkisi Büyürken Çin'inki Azalıyor" başlığıyla yayımladığı makalede, Çin'in, Covid-19 salgını döneminde, Güney Pasifik ada ülkeleri için salgın karşıtı destekte "büyük ölçüde zayıf kaldığını" öne sürdü. Bu arada makalede, Avustralya hükümetinin salgından kurtulmalarına yardımcı olmak için Pasifik komşularına Covid-19 aşıları içeren 500 milyon Avustralya dolarlık (387,8 milyon ABD doları) bir paket tahsis etme sözü verdiği belirtildi.

Nitekim Avustralya, son yıllarda Fiji gibi ada ülkelerine desteğini kademeli olarak artırmıştır. İki ülke arasındaki ilişkiler, 2006 darbesinin ardından geldiği donma noktasından yakın bir ortaklığa dönüştü.

Çin, Bloomberg makalesinde iddia ettiği gibi Güney Pasifik'te gerçekten hiçbir şey yapmıyor mu?

"SALGIN" SAĞLIK SİSTEMİ ZAYIF OLAN ADA ÜLKELERİ İÇİN CİDDİ BİR TEST

Fiji'de yaşayan birinin bakış açısından Çin'in yardımı ve desteği her yerde. Covid-19 salgınının başlamasından bu yana Çin, Güney Pasifik ada ülkelerine yardım etmek için elinden geleni yaptı. Çin hükümeti, ada liderleriyle zamanında salgın bilgileri, önleme ve tedavi deneyimleri ile tıbbi araştırma sonuçlarını paylaştı. Dahası, her seviyedeki Çin yönetimleri, Çin işletmeleri ve yerel Çin dernekleri, ada ülkelerine aktif olarak salgını önlemek için fonlar ve tıbbi malzeme yardımı sağlıyorlar.

Çinli uzmanlar Mart 2020'den bu yana, Güney Pasifik ada ülkelerindeki meslektaşları ile temel bilgiler, patojenez ve virüsün önlenmesi ve kontrolü açısından açık forum tartışmaları yürüttü. Bu tür bir açık tartışma, özellikle gecikmiş virüs bilgilerine sahip ada ülkeleri için önemlidir. Fiji, Samoa ile diğer ülkeler, iyi virüs algılama ve izolasyon sistemlerinin uygulanması nedeniyle dünyanın önde gelen salgınla mücadele başarılarını sürdürdüler.

Salgın, sağlık sistemi zayıf olan ada ülkeleri için ciddi bir testtir. Örneğin Fiji. Maskeler, koruyucu giysiler ve hatta el dezenfektanları gibi temel koruyucu malzemelerin tümü ithalata dayanır. Yerel hastanelerde hastalara bakmak için yeterli doktor ve hemşire bile yok. Bu durumda Çin'in her seviyeden yönetimleri maske, izolasyon gözlüğü ve eldiven gibi çok sayıda temel malzemeyi çeşitli kanallar aracılığıyla ada ülkelerine bağışladı.

ÇİN TARIM BAKANLIĞI FİJİ'DE TARIM İLE BALIKÇILIĞIN GELİŞMESİNİ TEŞVİK ETTİ

Fransa'dan teslimat almada yaşanan sorunların ardından, Fransız Polinezyası, mart ayında Çin'den yardım istedi ve Çin'den tıbbi malzeme taşıyan doğrudan ilk charter uçuşu 6 Nisan 2020'de Tahiti'ye indi. Air Tahiti Nui'nin ikinci charter uçuşu Tahiti ile Fiji'ye sırasıyla 24 ve 25 Mayıs 2020 tarihlerinde vardı. Merkezi Fiji'de bulunan Fiji-Çin Dostluk Derneği, merkezi Tonga'da bulunan Pasifik-Çin Dostluk Derneği ile iş birliği içinde, Fiji'ye uçuşu destekledi ve koordine etti.

Çin, salgınla mücadele yardımına ek olarak diğer alanlardaki yardımını durdurmadı. Çin Tarım Bakanlığının ortak yardımı 30 Haziran 2020'de, Fiji, Vanua Adası'ndaki yerel çiftçilere teslim edildi ve Fiji'de tarım ile balıkçılığın gelişmesini teşvik etti. Ada ülkelerinin halklarının geçim kaynaklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için 10 Temmuz 2020'de Tonga'daki Çin Büyükelçiliği, Nukunuku topluluğunun ülkenin ana adası Tongatapu'da domuz yetiştirme projesine mali yardım sağladı.

Tropikal Kasırga Yasa'nın Noel Arifesinde Fiji üzerinde büyük bir etkisi olduğunu belirtmekte fayda var. Fiji'nin ikinci en büyük adası olan Vanua Levu'da yıkıcı hasar bıraktı.

Sonuç olarak ülke genelinde çok sayıda ev yıkıldı, su ile elektrik kesildi ve felaketten kaçınmak için hükümetin kurduğu afet acil durum tahliye merkezine yaklaşık 1 bin 500 kişi sığınmak zorunda kaldı.

Çin hükümeti zamanında hareket ederek Fiji'nin Yasa için Ulusal Afet Yardım ve Rehabilitasyon Fonu'na 420 bin Fiji doları (208 bin 530 ABD Doları) bağışladı. Covid-19 salgınından etkilenmiş Fiji ekonomisinin durgunlaşmasıyla birlikte, denizaşırı Çinliler afet bölgesi için fon ve malzeme toplamak için cömertçe bağışta bulunuyor. Felaketten sonraki ikinci gün, Fiji'deki çeşitli Çin toplulukları, kuruluşları ve girişimleri, afet sonrası yeniden yapılanma çalışmaları için çağrı yapmaya, organize etmeye ve düzenlemeye başladı.

"NE ZAMAN BİR İHTİYAÇ OLURSA, ÇİN ORADADIR"

Fiji Polis Müdürü Planlama Aporosa Lutunauga grubu ayarladı ve kabul etti. Fiji Yeni Çin Derneği'nin (FNCA) afet bölgesine giren ilk organize Çin Derneği olduğunu söyledi. Buna ek olarak, FNCA 5 Ocak itibariyle, sivil toplum kuruluşları arasında yaklaşık 15 bin Fiji doları değerindeki en büyük malzeme bağışını yaptı.

Lutunauga, "En çok ihtiyaç duyulan yiyeceği afet bölgesine gönderdiler ve bu da köylülere gerçek yardımı sağladı. Hayır işleri afet bölgesine daha fazla umut getirdi. Herkes yaptıkları için çok minnettar." dedi.
Çoğu köy ve kasabadaki afet sonrası temizlik çalışmaları perşembe günü itibarıyla sona ermişti. Köylüler yeterince yiyecek aldıktan sonra, evleri yeniden inşa etmeye ve diğer işlere daha fazla enerji ayırabildiler.

Yaqaga Adası Şefi Sami Salauca, adanın çok uzak olduğunu söyledi. Vanua Levu'nun kuzeybatısındaki en uzak adadır ve Solomon Adaları'na kadar aynı yönde yerleşik başka ada yoktur. Salauca, gelen ve materyalleri sunan gruba ne kadar minnettar olduklarını ifade etmenin zor olduğunu söyledi. Salauca, buranın Çinli misafirleri için her zaman ikinci yuvaları olduğunu ifade etti.

Tüm bu canlı örnekler ve gerçek olaylar, koronavirüs salgınının ortaya çıkmasından sonra Çin ve Güney Pasifik ada ülkelerinin birlikte çalıştığını tam olarak göstermektedir. Özgürlüğe ve geleneksel kültüre saygı da ada halkı tarafından içtenlikle takdir edilmiştir. Çin'in Fiji Büyükelçisi Qian Bo'nun dediği gibi, "Ne zaman bir ihtiyaç olursa, Çin oradadır".