NATO'nun devri kapanıyor mu?

NATO'nun devri kapanıyor mu?

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, NATO'nun "günümüzün zorluklarıyla mücadele edebilecek şekilde" güçlenmesi gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Berlin'de konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti." sözlerine katılmadığını belirtti. Pompeo, "70 yılın ardından NATO'nun büyümesi ve değişmesi gerek. Günümüzün gerçeklikleri ve zorluklarıyla yüzleşmesi gerek." dedi.

Pompeo, şunları ekledi:

"Eğer uluslar NATO'nun ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlamadan, sözlerini tutmadan NATO'nun savunma faydalarından yararlanabileceğini düşünürse, NATO etkisizleşebilir veya NATO'nun devri kapanabilir."

Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30. yılından bir gün önce Berlin'de konuşan Pompeo, "Batı ülkeleri olarak hepimiz o gurur dolu andan sonra yolumuzu kaybettik." diye konuştu.

Pompeo "Büyük zorluklarla kazandığımız 1989 zaferini savunmalıyız." ve "Bugün özgür olmayan uluslarla bir değerler rekabeti içinde olduğumuzu kabul etmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye