Nakliye oranlarında rekor artış

Nakliye oranlarında rekor artış

The New York Times / Ana Swanson

Çin ile ticaretin azaltılması 2020'de olacaktı, ancak Çin mallarına talep salgında uygulanan karantinada arttı.

Çin'den yapılan ithalat, yılın bitmesine az bir zaman kala insanların evde olmasının da etkisiyle, Barbie oyuncak evleri ve bisiklet gibi tatil hediyelerinin yanı sıra Çin yapımı mobilya ve ev aletlerinin kapışılmasıyla artıyor. İthalattaki bu artış, koronavirüsün bir başka yan ürünüdür ve Amerikalılar tatillere, filmlere ve restoran yemeklerine harcadıkları parayı ev ofisleri için yeni aydınlatma, bodrum spor salonları için egzersiz aletleri ve çocuklarını eğlendirmek için oyuncaklar gibi ev eşyalarına kanalize etmektedir.

Bu malların çoğunun dünyadaki en büyük üreticisi olan Çin için bu bir nimet oldu. Çin geçen ay içinde, geçen yılın aynı ayına göre ihracatta beklenmedik bir yüzde 21,1 artışla 75,43 milyar dolarlık rekor bir ticaret fazlası bildirdi. Bu sıçramanın başında yüzde 46,1 artışla 51,98 milyar dolara yükselen Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) yapılan rekor ihracat geldi. Bu artış, bu yılın başlarında Çin'de başlayan salgının o ülkeyle ticareti azaltmanın ve nihayet fabrikaları ABD'ye geri getirmenin zamanı olacağını öngören her iki Amerikan partisinin politikacılarının beklentilerini de aştı.

ABD Başkanı Donald Trump, mayıs ayında yaptığı açıklamada, "Küresel salgın bir kez daha güçlü bir ulus olunması gerektiğini kanıtladı. Amerika imalatçı bir ülke olmalıdır. Onu geri getiriyoruz." demişti. Trump'ın Çin malları üzerindeki kısıtlamalarına rağmen 360 milyar dolardan fazla olan ithalatı küresel tedarik zincirlerinin ABD'ye geri döndüğüne dair çok az işaret olduğunu gösteriyor.

ÇİN MALLARINA TALEP SALGINDA ARTTI

Bunun yerine, salgının ABD üzerindeki uzun süreli etkileri yalnızca Çin'in üretim pozisyonunu güçlendirmiş gibi görünüyor. Çin, bu yılın başlarında pandeminin etkilerini ortadan kaldırmak için acımasız kapanmalar ile kapsamlı gözetim uyguladı ve fabrikalarının, hastalığın hâlâ yaygınlaştığı Amerika'daki işletmelerden daha büyük ölçekte yeniden açılmasına izin verdi. Birçok Amerikan şirketi, özellikle de koronavirüs nedeniyle zarar gören hizmetlere dayalı şirketler ile tüketiciler, paralarını bunun yerine çevrim içi alışverişe yönlendiriyor.

Peterson Enstitüsünde üst düzey araştırmacı olan Mary E. Lovely, ABD'nin dünyadan ithalatının bu yıl 2019'dan daha düşük olma yolunda ilerlediğini, ancak ABD ithalatındaki Çin'in genel payının muhtemelen artacağını söyledi. Lovely, "Genel olarak, Çin'in hızlı ekonomik toparlanması ve salgın sırasında Amerikalıların başvurduğu ürünler için bir kaynak olarak hakimiyeti, Trump'ın gümrük tarifelerinin azaltıcı etkisinden daha ağır bastı." dedi.

Tüketici talebi o kadar güçlü ki, kargo endüstrisinin kapasitesini aşarak nakliye oranlarında rekor bir artışa yol açtı. Sevkiyatlardaki artış birçok tedarik zincirini, ana limanları tıkıyor ve tatil hediyelerinin teslimatını birkaç haftaya kadar geciktiriyor. Ülkenin en büyük konteyner kargo işletmesi ve birçok Çin malının geçidi olan Los Angeles Limanı'nda, Çin'den ithal malları taşıyan nakliye konteynerleri, altı sıra yüksek yığınlar halinde legolar gibi istifleniyor. Kamyoncular otoparkları dolduruyor, malları almak için saatler boyunca bekliyorlar ve bunlar daha sonra kıtaya gönderiliyor.

NAKLİYE ORANLARINDA REKOR ARTIŞ

Limanın 114 yıllık tarihindeki en yoğun ayı ekim oldu ve trafik yüksek kaldı. Limanın yönetici müdürü Gene Seroka, 1 Aralık'ta liman işçilerinin normal bir günde 10 ila 12 gemiye kıyasla 19 gemiyi boşaltmakla meşgul olduklarını söyledi. Ortalama olarak planlanan varışlarından yaklaşık 48 saat sonra limanda hala on iki geminin beklediğini söyledi. Seroka, "Gerçekten benzeri görülmemiş bir dönemden geçiyoruz. Beş kiloluk bir torbaya 10 kilo patates doldurmaya çalışıyorsun. Bu sipariş ve yenileme, gördüğümüz her şeyden daha büyük ve şimdi tatillere denk geliyor." dedi.

Amerikan perakendecileri ile imalatçılarının, bahardaki kısa kapanmadan sonra bu yaz stoklarını yenilemeye başlamasıyla yığılma bu yıl erken başladı ve tüketici harcamaları da toparlanmaya başladı. Salgın, restoranların, hava yollarının ve eğlence parklarının eski çalışanlarını yoksul bırakmış olsa da, ülkenin uçsuz bucaksız uzak iş gücünün birçok üyesi banka hesaplarının büyüdüğünü gördü ve anketler, tüketici harcamalarına yönelik beklentilerin güçlü olduğunu gösteriyor.

Çin Genel Gümrük İdaresi tarafından bu ayın başlarında açıklanan kasım ticaretinin ilk veri anlık görüntüsü ürün ve ülkeye göre ayrıntılı veriler içermiyordu, ancak IHS Markit tarafından ABD gümrük verilerinden derlenen bu yılın ilk 10 ayına ait ticaret verileri, salgın için maske ve diğer kişisel koruma ekipmanlarının ithalatının yanı sıra, Çin'den Amerikan tüketici elektroniği ithalatının da güçlü olduğunu gösteriyor.

ASYA VE ÇİN'DEN DAHA FAZLA MALZEMEYE İHTİYAÇ VAR

Oyuncak şirketi Basic Fun! İcra Kurulu Başkanı Jay Foreman, şirketinin mart ve nisan aylarında işinin geleceği konusunda "paniğe kapılmak" durumundan, talebin her zamankinden daha güçlü olduğunu aniden fark ettiği durumuna geçtiğini söyledi. Özellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarına girerken tıkanıklığın açıldığını belirten Foreman, "Asya ve Çin'den daha az değil, daha fazla malzemeye ihtiyacımız olduğunu herkes fark etti." diye konuştu. Foreman, işinin nakliye gecikmeleriyle bir şekilde azalacağını ve şirketin sattığı Tonka Trucks, Lite Brite setleri ve Care Bears'lardan bazılarının şu anda konteyner gemilerinde veya Los Angeles Limanı'nda sıkışmış durumda olduğunu söylüyor. Foreman, bu oyuncakları ocak ayında satabileceğinden emin olsa da, Noel kesintisi, küçük şirketler ile çelenk ve Noel ışıkları gibi mevsimlik ürünlerin ithalatçıları için çok daha sorunlu olacağını ifade etti. Herkesin personelinin oturacağını belirten Foreman, "Her şey programın bir veya iki hafta gerisinde." dedi.

Bisiklet üreticisi Kent International Inc.'in CEO'su Arnold Kamler, kendisinin aynı zamanda güçlü talep ve nakliye gecikmelerinin tarihi bir kombinasyonunu yaşadığını söyledi. Bu yılın başlarında Çin'de yaşanan kapanmalar, Kent'in Çin fabrikalarında üretim gecikmelerine yol açarken, Amerikalıların bisikletlere olan talebi eğlence, spor ve ulaşım amaçlı kullanmak için artmaya başladı. Şirket, tüm yıl boyunca hafif bir envanter tuttuktan sonra, California ve Güney Carolina'daki depolarında son dört ila altı hafta içinde talebi karşılamaya yetecek kadar bisiklet yığdığını bildirdi. Şirketin bisikletlerini Target, Kohl's, Walmart ve diğer perakendeciler adına doğrudan müşterilere teslim eden UPS ve FedEx firmaları ise her hafta depolara gönderebilecekleri kamyon sayısını büyük ölçüde azalttı. Kamyon sayısının az olması karşısında Kamler, "Bu talebi karşılayamamak ve gönderememek delilik." dedi. Bu dalgalanma, Çin için alışılmadık bir sorun yarattı; tüm bu malların sığabileceği kadar 10 metrelik çelik kutular bulmak. Çin'in ihracatı bu sonbaharda o kadar güçlüydü ki, geri gelenden çok daha fazla sayıda nakliye konteyneri Çin limanlarından ayrılıyor.

ABD TİCARET POLİTİKASININ ÇİN'DEKİ İŞLERİNİ NASIL ŞEKİLLENDİRECEĞİ BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

ABD-Çin ticaret anlaşması kapsamındaki güçlü soya fasulyesi ve diğer tarım ürünleri alımları nedeniyle, Amerika'nın Çin'e ihracatı da bu sonbaharda arttı. Ancak bu mallar, Çin'in de bol miktarda ithal ettiği demir cevheri ve kömür gibi, 40 fitlik konteynerlerle değil, dökme yük gemileriyle götürülüyor. Çin, konteynerlerle gönderilecek çok az Amerikan mamulü ithal ediyor.

Seroka, Amerikan malları ile stoklanan konteyner ihracatının bu yıl Los Angeles Limanı'nda yıllık yüzde 14 azaldığını ve bunun demir yolları, kamyon şirketleri ile kargo hatları için verimsizlik ve lojistik sorunlar yarattığını söyledi. Seroka, ekim ayında limanın Amerikan mallarıyla dolu olanların iki katından fazla boş konteyner ihraç ettiğini belirterek, Beijing'i Amerikan ürünlerine daha fazla gümrük vergisi koymaya teşvik eden ABD-Çin ticaret savaşındaki eğilimi ve Amerikan mallarını denizaşırı ülkelerde daha pahalı hale getiren ABD dolarının gücünü suçladı.

Hem ithalatçılar hem de lojistik şirketleri için, ABD ticaret politikasının önümüzdeki yıllarda Çin'deki işlerini nasıl şekillendireceği belirsizliğini koruyor. Başkan seçilen Joe Biden, Trump'ın tarifelerinden hiçbirini kaldırmayı taahhüt etmedi ve göreve geldikten sonra bunları gözden geçireceğini söyledi. Şirketlerin tarifelerden aldıkları muafiyetlerin çoğu 31 Aralık'ta sona erecek ve Trump yönetimi bunları yenileyip yenilemeyeceklerini bildirmedi.

ÇİN DÜNYADAKİ EN İYİ ÜRETİM TEDARİK ZİNCİRİNE SAHİP

Panjiva'da küresel ticaret ve lojistik analisti olan Chris Rogers, ABD'nin Çin'e uyguladığı ticaret savaşları ve tarifelerinin, tarifelerle vurulan belirli malların ithalatını gerçekten azalttığını, ancak vergilendirilmemiş diğer ürünlerin patlama yaşadığını, şirketlerin, işletmeleri salgından çıktıkça, üretimlerini Çin dışına taşımayı yine de seçebileceklerini ifade etti.

Rogers, "Tedarik zincirinizle uğraşmanın zamanı salgın sırasında değil. Pek çok şirket nakit koruma modunda. Tedarik zincirinizi taşımak pahalıdır ve zaman alır. Salgın durumundan çıkan şirketler için dayanıklılık oluşturmamız, üretimi tüketicilere yaklaştırmamız gerektiğini söylemek için bir fırsat olduğu açık." diye konuştu.

Nakliye aksaklıklarına rağmen Trump'ın ticaret savaşları boyunca Çin'de üretimini sürdüren bazı firmalar artık haklı görülüyor.

Foreman, geçen yıl birçok oyuncak üreticisinin ticaret savaşları sırasında yaptığı gibi, bazı operasyonları Vietnam veya Hindistan'a taşımayı düşündüğünü fakat "Çin'de kalmanın en iyi hareket olduğunu" söyledi. Foreman, "Çin, dünyadaki en iyi üretim tedarik zincirine sahip ve salgınla herkesten daha hızlı ve daha verimli bir şekilde mücadele edebildiler. Çin kesinlikle sınırları test etti ve yüz yılda görebileceğimiz büyük bir fırtınayı atlatabileceğini kanıtladı." dedi.