Myanmar, Çin için neden önemli?

Myanmar, Çin için neden önemli?

Editörün notu: Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Myanmar gezisi iki ülkenin kamuoyunda da konuşulmaya devam ediyor. Myanmar Stratejik ve Uluslararası Araştırma Merkezi'nden Ko Ko Hlaing'in yazdığı ve ara başlıklarının tarafımızca seçildiği makaleyi dikkatlerinize sunuyoruz:

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 19 yılın ardından Myanmar'ı ziyaret eden en yüksek Çin yöneticisi oldu ve bu ziyaret iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 70. yıl dönümüne denk geldi. Bu bana 1950'li yıllarda Soğuk Savaş atmosferi sırasında liderler arasındaki yakın ve paralel ilişkiyi hatırlattı. O dönemde Çin Başbakanı Zhou Enlai ve Myanmar Başbakanı U Nu ile General Ne Win, sınır belirleme, saldırmazlık ya da Çin-Myanmar Dostluk Anlaşması gibi bir dizi iş birliği mutabakatı hayata geçirmişlerdi. Zamanla test edilen bu ilkeler mevcut uluslararası istikrarsızlık ve büyük güçler rekabeti koşullarında gelişmekte olan ülkeler için hala yararlı olmaya devam ediyor.

Myanmar ve Çin, hali hazırda iki ülke arasındaki üst düzey "Kapsamlı Stratejik İş Birliği Ortaklık" anlaşmasını imzalamışlardı. Bununla birlikte bu anlaşma maddelerinin hayata geçmesi kimi yerel ve uluslararası nedenlerden ötürü beklenen tempoda olmadı. İki ülkenin sınır hattındaki bölgelerde güvenlik ve istikrar sorunları, Myanmar'ın alt yapı açığı ve taraflar arasında yakın iş birliğini gerektiren diyalog eksikliğinin olduğu herkesin malumu.

ÜÇ BÖLGENİN KAVŞAĞINDAKİ KRİTİK ÜLKE

Cumhurbaşkanı Xi'nin ziyareti bu tür zorlukların üstesinden gelmek için etkili yollar aramaya odaklandı ki her iki ülke de çeşitli alanlarda karşılıklı güçlü çıkarlara sahiptir. Çin'in uluslararası stratejik düzlemde yeni bir oyun kurucu olan Kuşak ve Yol İnisiyatifi, Myanmar'ın aktif katılımına ihtiyaç duyuyor.

Mynamar, Çin'in Yunan ve Sichuan gibi kara yolları üzerinden Hint Okyanusu ve Güney Asya küresel pazarına giriş sağlıyor. Bu nedenle Myanmar, Bangladeş-Çin-Hindistan-Myanmar Ekonomik Koridoru ve Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru, Kuşak ve Yol İnisiyatifi için vazgeçilmez hale geliyor. Bu projeler, Myanmar'ın bölgesel ekonomik bütünlüğü dayanan kendi ulusal kapsamlı stratejisine de uygun olduğu için ülkenin kalkınma sürecine de katkı sağlayacak.

Stratejik perspektiften bakıldığı zaman Myanmar da dâhil olduğu ASEAN bölgesi Asya-Pasifik hattında Çin ve Amerika'nın küresel güç rekabetine sahne oluyor. Çin, Güney Asya ve Güneydoğu Asya ana karası gibi üç önemli bölgeyi birbirine bağlayan stratejik bağlantı noktasını nedeniyle Myanmar, giderek dikkat çekiyor. Bu durum, hem geçiş sürecindeki Myanmar'ı hem de Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni tehdit ediyor. Dolayısıyla istikrarı korumak Çin ile Myanmar arasında daha yakın bir iş birliği ve koordinasyonu gerektirmektedir.

EKONOMİDEN SİYASETE YARDIM ELİNİ UZATTI

Ekonomik olaraksa Çin zaten Myanmar'ın en büyük ortağıdır ancak bu ülke ticaret eşitsizliğini dengelemek ve verimliliği artırmak için en büyük endüstriyel güç olan Çin'in yardımlarına ihtiyaç duyuyor.  Sadece 50 milyondan fazla insan için değil, aynı zamanda komşu ülkelere erişim için de Myanmar, Çin'in önemli bir ekonomik ortağı haline geliyor. Benzer şekilde siyasi olarak da Çin, komşusuna zor durumlarında yardım etti. Çin'in Rohingya krizini çözmek için yardımcı olması unutulmamalıdır.

Elbette Xi'nin ziyareti ve kaldığı süre boyunca yaptığı anlaşmalar iki ülke arasındaki tüm sorunları bir anda çözmeyecek ancak çok sayıda uzman bu ziyaretin yeni bir başlangıcı temsil ettiği noktasında hemfikir.

Kaynak: Global Times