Myanmar 12 alanda Çin ile gelişecek

Myanmar 12 alanda Çin ile gelişecek

Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin kilit noktasında yer alan ve Çin ile Kuzeydoğu Asya arasında köprü vazifesi gören Myanmar, Beijing yönetimin kapsamlı stratejik ortağı olarak geleneksel dostluk politikasını devam ettirmektedir.

Myanmar, Kuşak ve Yol'a dâhil olmasının yanında 21 ülkenin katıldığı Çin önderliğindeki Asya Alt Yapı Kalkınma Bankası'na da ismini yazdırdı. Bununla beraber Çin Halk Cumhuriyeti, Myanmar'ın en büyük dış yaratımcısı olarak öne çıkmaktadır.

TEMASLARA HİÇ ARA VERİLMEDİ

2013'ten bu yana Çin ve Myanmar kayda değer iş birlikleri sayesinde Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni ileri taşımayı başardılar. İki ülkenin ortak paydasını 3 maddede özetlemek mümkün:

Birincisi, iki ülke yüksek düzeyli güven ziyaretleri yapmakla kalmayarak aralarındaki iş birliği mekanizmasını geliştirdiler. 2015 yılında Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Endonezya'daki Bandung Konferansı'nın 60. yılı vesilesiyle dönemin Myanmar lideri Thein Sein ile bir araya geldi. Xi, aynı yılın ekim ayında Myanmar Devlet Müşaviri Aung San Suu Kyi ile Hindistan'daki BRICS Zirvesi kapsamında bir araya geldi. Çin lideri ayrıca Suu Kyi'yi 2017 ve 2019 yılları arasında Büyük Halk Sarayı'nda üç kez ağırladı.

KUŞAK VE YOL'U BESLEYEN MEKANİZMALAR

Taraflar arasındaki ikili ilişkiler, siyasi güvenin artması ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin kazanımları ile iki ülke yeni iş birliği inisiyatifleri devreye soktu. Bu inisiyatifler arasında Çin ve Myanmar Ekonomik, Ticari ve Teknik Komitesi, Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru Ortak Komitesi ve Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru Forumu sayılabilir.

2018 yılının kasım ayında Suu Kyi, Kuşak ve Yol'un rehber komitesinin başına geçerek Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde hükümet ve farklı yerel idari birimlerin koordinasyonunu geliştirmeyi amaçladı. Söylemeye dahi gerek yok; Çin ve Myanmar arasındaki iş birliği mekanizmaları Kuşak ve Yol'un gelişim hızını artırdı.

Çin ve Myanmar, Ekonomik Koridor inşasını birlikte yürütürken, halklar arasındaki teması derinleştirmek için de ortak projelere imza atıyor.

EKONOMİK KORİDOR 12 ALANDA FIRSAT SUNUYOR

İkincisi, Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru'nun (CMEC)  inşası daha hızlı bir döneme girdi. Bahsi geçen koridor Çin'in kuzeydeki Yunan bölgesinden başlıyor ve Myanmar sınırları içindeki Mandalay'dan geçerek Yangon ile Kyakpyu özel ekonomik alanlara uzanıyor.

1 Kasım 2017 tarihinde Xi ve Suu Kyi, CMEC'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında ortaklaşa inşa edilmesi için imzaları atmıştı. 9 Eylül 2018'de iki hükümetin anlayış birliğini öngören memorandum imzalamasının ardından süreç daha hızlı bir tempo ile ilerlemeye başladı.

11 Eylül 2018'de CMEC Ortak Komitesi toplantısının ardından taraflar 12 alanda özel çalışma grupları kurmaya karar verdi. Özel çalışma alanlarını sıralamak mümkün: Kalkınma planlaması, üretim kapasitesi ve yatırım, ulaştırma, enerji, tarım, sınır ekonomik iş birliği, Dijital İpek Yolu, ekolojik ortam, turizm, finans, enformasyon ve yerel iş birliği.

HALKLAR ARASINDAKİ TEMAS İLİŞKİLERİN GARANTİSİ

Üçüncü olarak, Çin Kuşak ve Yol İnisiyatifi başta olmak üzere ekonomik temelli iş birliği kadar halklar arasındaki kültürel iletişime de oldukça önem veriyor. Çin, Myanmar kamuoyunun kendisini daha yakından tanıması için medya organizasyonları, düşünce kuruluşları ve sosyal kurumlara ev sahipliği yaparken aynı zamanda Güneydoğu Asya Ulusları burslarını artırıyor ve Myanmar'daki yoksullukla mücadele programlarına katılıyor. Katılımcılar arasında Çinli özel şirketlerin de bulunması da ayrıca kayda değer sorumluluk örneği olarak not edilmeli. Şüphe yok ki, halklar arasındaki değişim Çin ve Myanmar ilişkilerinde hayati öneme sahip.

2020 yılı Çin ve Myanmar arasında diplomatik bağların kurulmasının 70.yılı liderler "danışma, ortak inşa ve paylaşma" temelinde sorumluluk almaya ve çevre dostu şekilde CMEC'İ inşa etmek için sorumluluktan kaçınmayacaklarının teminatını veriyor.

Kaynak: China Daily