“Mısır ile uzmanlar düzeyinde görüş alışverişi oldu”

“Mısır ile uzmanlar düzeyinde görüş alışverişi oldu”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Gazeteci İsmet Özçelik, Azerbaycan, Suriye ve Libya'daki son gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan gerilime değinen Özçelik, "İki ülke arasında Dağlık Karabağ konusu yıllardır süren bir sorun. Zaman zaman çatışmalar çıkıyor. Ermenistan Dağlık Karabağ'da hak iddia etmiş ve işgal etmişti. Azerbaycan, bu bölgenin kendi toprakları olduğunu ısrar ediyor ve o toprakları geri alana kadar mücadele edeceğini belirtiyor. Son saldırı yine Ermenistan'dan geldi. Peki, neden böyle oldu diye bakıyoruz. Ermenistan'da şu anda görevde olan hükümet sorunların altından kalkamıyor. Buna bir de koronavirüs salgını eklendi. Ülkede büyük sıkıntı yaşanıyor, halk adeta kendi haline bırakılmış durumda. Azerbaycan'da ise koronavirüs konusunda ciddi bir vaka yaşanmadı. Ermenistan hükümetinin yaşanan bu durum karşısında dikkatleri başka yöne çekmek için Azerbaycan'a bu tür bir saldırı yaptığı konuşuluyor. Yaşanan çatışmalarda iki tarafında ciddi kayıplar verdiği belirtiliyor. Çatışmaların zaman zaman da sürdüğü gelen bilgiler arasında. Gözüken Ermenistan'ın bu çatışmayı bilerek isteyerek gerçekleştirmiş olduğu. Azerbaycan 'Bu saldırıya asla sessi kalmayacağız.' dedi. Saldırı yapılan bölge, Tovuz bölgesi. Bu bölge aynı zamanda Türkiye'ye gelen enerji hatlarının geçtiği bölge. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan saldırısı konusunda bir açıklama yaptı ve Azerbaycan'a desteğini belirtti. Aynı zamanda da 'Hiç şüphesiz bu saldırı Ermenistan'ın çapını aşan bir saldırıdır.' ifadesini kullandı. Özellikle Amerikan yakın kaynaklalar Rusya'nın Ermenistan'ı kışkırttığı iddiaları ortaya attılar. Konuştuğumuz Rus kaynaklar böyle bir şeyi reddediyorlar." dedi

Suriye'deki gelişmelere de değinen Özçelik, "İdlib'de Türk ve Rus askerleri tarafından 21. ortak devriye yapıldı. Tüm bu işler normale doğru giderken yola döşenmiş el yapımı patlayışının patlaması sonucu 3 Rus askeri yaralandı. Rusya bu olay sonrası çok sert karşılık verdi. Bölgedeki terör gruplarına hava saldırısı düzenledi. Bu konuda taviz vermeyeceğini ve eğer saldırılar devam ederse çok sert karşılık vereceğini çok net bir şekilde hissettirmiş oldu." diye konuştu.

Özçelik, Libya'daki son gelişmeler ile ilgili şunları söyledi:

"Türkiye, Hafter güçlerinin Sirte ile Cufra bölgesini boşaltmasını ve ondan sonra ateşkes görüşmelerinin başlamasını öneriyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu TRT'de katıldığı bir programda bu görüşleri tekrarladı. Ayrıca Rus tarafına da bunu ilettiklerini söyledi. Çavuşoğlu öte yandan Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı oynanan oyunu da bozduklarını belirtti. Mısır ile ilişiklerde önemli bir gelişme oldu. Çavuşoğlu, Mısır ile uzmanlar düzeyinde görüş alışverişinin olduğunu söyledi. Doğu Akdeniz'deki huzurun sağlanması açısından Türkiye ile Mısır arasındaki buzların erimesi hem Türkiye'nin hem de Mısır'ın lehine. Mısır'la, Libya ile yaptığımız tarzda bir anlaşma yapabilirsek hem Türkiye'nin ve Mısır'ın münhasır ekonomik bölgesi gelişmiş olacak hem de bölge dışından bu bölgeye müdahale etmek isteyen ülkelerin hesapları da bozulmuş olacak."