Mısır Devlet Başkanı Sisi, Wang Yi'yi kabul etti

Mısır Devlet Başkanı Sisi, Wang Yi'yi kabul etti

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi dün, Kahire'de Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Sisi görüşmede, ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini yeni bir seviyeye taşımak için Çin'le birlikte çaba harcamaya hazır olduklarını belirtti.

Mısır'ın Kuşak ve Yol inisiyatifini destekleyerek, inisiyatifin inşasında Çin'in önemli bir ortağı olmayı arzuladıklarına işaret eden Sisi, "Kalkınmanın kritik döneminde bulunan Mısır, Çin'le bütün alanlarda karşılıklı yarara dayalı iş birliğini güçlendirerek, terör ve aşırıcılıkla mücadele iş birliğini derinleştirecek." diye konuştu.

Sisi ayrıca, Çin'in uluslararası konulardaki adil tutumunu takdir ederek, Orta Doğu'daki kaosun giderilmesi konusunda Çin'in aktif rol oynamasını beklediğini söyledi.

Wang Yi ise, yeni yılın ilk ziyaretinde Afrika ve Mısır'ı ilk durak olarak tercih etmesinin, Çin'in Mısır'la ilişkilere verdiği önemi göstermeyi amaçladığını kaydetti.

Wang, uzun vadeli güvenilir bir ortağı olarak, Mısır'ın devlet egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü savunup, kendi somut koşullarına uygun kalkınma yolunu izlemesini desteklediklerini aktardı.

Mısır'ın her türlü terör gücüyle mücadelesine, milli kalkınmayı gerçekleştirme çabasına ve uluslararası ve bölgesel işlerde daha önemli rol oynamasına da destek verdiğini vurgulayan Wang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çin, Mısır'ın en büyük ticaret ortağı haline geldi. Çin'in Mısır'a yatırımlarında geçen yıl yüzde 60'tan fazla artış kaydedildi. İki ülke arasındaki iş birliği alanları sürekli genişliyor ve iş birliğinin derinliği devamlı olarak yoğunlaşıyor. Çin, daha fazla işletmeyi Mısır'da iş kurmaya teşvik ederek, Mısır'ın sanayileşme sürecini ilerletmesine yardımcı olmaya hazır. Mısır'la Orta Doğu'daki barış ve istikrarın yanı sıra, çok taraflılığı, adaleti ve gelişen ülkelerin ortak çıkarlarını beraber korumaya hazırız."

Wang ziyareti sırasında ayrıca, Mısır Başbakanı Mustafa Madbouly ve Dışişleri Bakanı Sami Şükri'le de ayrı ayrı olarak bir araya geldi.