Milli marşı söyleyen Hong Konglu saldırıya uğradı küçük kızı “ülkesini sevmeyen işe yaramazdır” dedi

Milli marşı söyleyen Hong Konglu saldırıya uğradı küçük kızı “ülkesini sevmeyen işe yaramazdır” dedi

Yasa değişikliğinin neden olduğu kaos ortaya çıktıktan sonra Hong Kong'da şiddete karşı çıkma, barışı ve polisi destekleme sesi yükseliyor. Hong Konglular gönüllü olarak barikatları kaldırıyor, can risk karşısında şiddete ve haydutlara "hayır" demeye çalışıyor.

ÇETELERE MİLLİ MARŞLA CEVAP VERDİ

Eylül 2019'da, kaos altında Hong Kongluların yaşamı huzurlu değil.

11 Eylül akşamı, Li Ji üç çocuğunu yüzmeye götürüyordu. Taoda Mağazası'nın birinci katından geçerken, mağazada protesto eden yüzlerce kişiden oluşan siyah kıyafetli grupla karşılaştı. Li Ji gördüğünü çekmek için cep telefonunu çıkardı.

Li Ji: Cebimi çıkarınca 10 saniye geçmeden birkaç kişi tarafından kuşatıldım. Bazıları bana küfür ediyordu, bazıları ise bana vurmak üzereydi.

Li Ji çıkış yolunu bulamıyor. Etrafı da giderek kalabalıklaşıyor. Siyah giyenlerin girişimleri karşısında kendi ailesini kurtarmaya çalışan Li Ji sessiz kalmamaya karar verdi. Çocuklarıyla beraber milli marşı söylemeye başladı: Kalkın, köle olmak istemeyenler!

"MİLLİ MARŞ SÖYLEMEK TEK SİLAHIMDIR"

Li Ji, elinde 2 yaşındaki kızını tutarak diğer iki çocuğu arkasına saklayarak milli marşı tekrar tekrar söylüyor.

Li Ji: Çok riskli, ama kötülük adaleti yenmez.

Li Ji'nin kızı: Babam durmadan söylüyor. Siyah kıyafetliler de başka şarkı söylüyorlar. Nefes aldıkları zaman babam söylemeye başlar.

Li Ji: Çocuğuma diyorum ki, anavatanımızı seviyorum. Vatanımız için korkacağız bir şey yok.

Li Ji bir yandan şarkı söylüyor, bir yandan önüne çıkan siyah elbiselileri çekiyor. Biri birden Li'nin cep telefonunu kaptı. Li onu yakalamaya çalışırken yüzü vuruldu, gözlüğü de ezildi. Fakat Li milli marşı söylemeye devam ediyor.

Li Ji: Milli marş benim tek silahım. Ben onlara söylüyorum. Yaşları küçük olduğu için ne yaptıklarını bilmiyorlar. Umarım, büyüdükten sonra aptalca davrandıklarını anlayacaklar.

Birkaç ay devam eden şiddet ve yasa dışı eylemler Hong Kong'u çok riskli bir duruma soktu. Muhalif politikacı ve haydutlar yetişmemiş gençlerin yasa dışı faaliyetler yapmaları çağrısında bulunuyor. Öğretmenlik yapan Li Ji yaptıklarından üzülüyor.

Li Ji: Hong Kong Doğu'nun incisidir. Benim en sevdiğim yer. Ama hastalandı, ciddi hastalandı. Gençler sabotaj yapanları kahraman görüyor. Aslından sabotaj yapanlar haydut, başarısızlar. Yurtsever olmak ve çalışmak lazım. Sabotajcılar kesinlikle kahraman değildir.

Li Ji'nin kızı: Babam cesur olmamızı ister. Biz de yurtsever olmalıyız. Ülkesini sevmeyen biri işe yaramazdır.