Mike Pompeo Çin'in Birleşik Cephesini karalıyor, Çin'den sert tepki

Mike Pompeo Çin'in Birleşik Cephesini karalıyor, Çin'den sert tepki

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Çin'in Birleşik Cephe vasıtasıyla yabancı ülkelere "sızmaya" çalıştığı yönünde suçlamalarda bunlundu. Birleşik Cephe'de çalışan Çinli yetkililere vize yaptırımları getirdiğine işaret edildi. Çin, Birleşik Cephe çalışmalarının her zaman şeffaf gerçekleştirildiğini açıkladı. 

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Birleşik Cephe Çalışma Departmanı, basın sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, bir süredir bazı Amerikalı politikacıların çeşitli Çin karşıtı meseleleri uydurmaya ve bu konuları abartmaya çalıştığını ve ÇKP liderliğindeki birleşik cephe çalışmalarını defalarca karaladığını ifade etti. Açıklamada, ABD'li politikacıların ifadelerinin yalanlar, Soğuk Savaş düşüncesi ve ideolojik önyargılarla dolu olduğu, siyahı beyaz yaptığı ve yurt dışındaki Çinli vatandaşları, öğrencileri ve kurumların normal işlerini ciddi şekilde engellediği kaydedildi. 

Çin'in yoğun bir nüfusa sahip olduğu ve farklı partiler, farklı etnik gruplar, farklı sınıflar, farklı dini inançların iç içe geçtiği dile getirilen açıklamada, bunun yanı sıra yurt dışında farklı sosyal sistemler altında yaşayan Çinli göçmenlerin de bulunduğuna dikkat çekildi. 

Açıklamada, ÇKP liderliğindeki birleşik cephenin partiler arası, etnik gruplar arası, dini inançlar arası, sınıflar arası ve yurt içi ve yurt dışındaki soydaşlar arasındaki ilişkilerin uyumu sağladığı ve ÇKP ve hükümetin ayrıca dünyadaki farklı medeniyetlerin kapsayıcılığı ve karşılıklı öğrenimini ve insanlığın ortak kadar topluluğunu desteklediği ifade edildi. 

Açıklamada, Çin ve yabancı ülkeler arsındaki temaslarda yurt dışında yaşayan Çinli göçmenler ve öğrencilerin köprü rolüne büyük önem verdiği, dostça ilişkileri geliştirmeyi ve karşılıklı anlayışı artırmayı hedefledikleri ve asla diğer ülkelerin içişlerine karışmadıkları ve ideoloji veya sosyal sistemi ihraç etmedikleri belirtildi. 

Açıklamada, salgınla mücadele sırasında yurt dışında yaşayan çok sayıda Çinli göçmen ve öğrencinin bulundukları ülkelere salgınla mücadele malzemeleri bağışladığı ve deneyimlerini paylaştığı, bunun Çinli ve yabancı halklar arasında dostça alışverişin canlı bir tasviri olduğu hatırlatıldı.