Meksika Devlet Başkanı Obrador, Biden ile telefonda görüştü

Meksika Devlet Başkanı Obrador, Biden ile telefonda görüştü

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) başkanlığa seçilen Joe Biden'ın geçiş ekibi, görüşmede, "göç" meselesinin ele alındığını bildirdi. Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, tebrik mektubu göndermesinden günler sonra ABD'de başkanlığa seçilen Joe Biden ile telefon görüşmesi yaptı.

Obrador, sosyal medya hesaplarında, Biden ile görüşmesinde, "iki ülkenin ve halklarının yararına birlikte çalışma konusundaki bağlılıklarını dile getirdikleri" paylaşımında bulundu.

Biden'ın geçiş ekibi de görüşmede, göç meselesinin ele alındığını bildirdi.

Geçiş ekibinin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, seçilmiş başkan Biden, görüşmede, güvenli ve düzenli göçü sağlamak, yeni tip koronavirüsü (Covid-19) kontrol altına almak, Kuzey Amerika ekonomilerini canlandırmak ve ortak sınırın güvenliğini sağlamak için ABD-Meksika iş birliğinin harekete geçirilmesi ihtiyacını vurguladı.

Liderler, El Salvador, Guatemala, Honduras ve Meksika'nın güneyinde göçün kökeninde yatan nedenlerin üzerine gitme, bölgede daha fazla fırsat yaratma ve ABD'ye tehlikeli yolculukların yerini alabilecek alternatifleri geliştirme yönündeki ortak arzularını dile getirdi.