Martin Jacques: “Çin'i Batılı yaklaşımla anlayamayız”

Martin Jacques: “Çin'i Batılı yaklaşımla anlayamayız”

Cambridge Üniversitesi Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Bölümü'nden Martin Jacques 2020 BUZZ Expo Çin Zirvesi'nde konuştu.

Martin Jacques konuşmasında Çin'in "dünyadaki en uzun süreli siyasi sisteme sahip olduğunu" belirterek "Bu sistem iki bin yıldan fazla süredir var. Dünyada başka hiçbir ülkede bu kadar uzun süre var olan bir siyasi sistem yok." dedi.

Çin'in tarihin pek çok döneminde dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olduğunun altını çizen Jacques, yakın gelecekte de "Çin'in dünyanın en önemli ve etkili ülkesi olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yerini alacağına şüphe yok" öngörüsünde bulundu.

Martin Jacques şunları ekledi:

"Ama bir problem var. Ya da en azından Batı'da bir sorun var, çok ciddi bir sorun. Çin'i anlamıyoruz. Anlamamamızın nedeni Çin'i kendi tarzımızda, Batı tarzında anlamaya çalışmamızdır. Ama Çin'i Batılı bir şekilde anlayamazsınız. Elbette Çin ve bizim benzerliklerimiz var. Ama temelde Çin, Batı'dan çok farklı ve her zaman farklı olacak. Sorun, Batılıların zihniyetidir. Görüyorsunuz, 200 yıldır önce Avrupa ve sonra ABD ile Batı dünyaya hükmetti ve etkili bir şekilde kontrol etti, bu yüzden moderniteyi Batı modernitesi olarak görüyoruz. Modernliğin tek bir biçimi vardır. Batı'nın modernliği budur. Ama gerçek bu değil. Çin'in modernliği de hızla gelişiyor."

"ÇİN'İ SÜREKLİ YANLIŞ ANLIYORUZ"

Örneğin, Japon modernitesine sahibiz. Diğer birçok modernite tipleri vardır. Her ülkenin bizim gibi olması gerektiği fikri yanlış. Diğer bir deyişle, Çin'i Çince olarak anlamalıyız. Çin'i Batılı bir şekilde anlayamayız. Bu çok büyük bir zorluk. Bu yüzden Çin'i yanlış anlıyoruz."

"Çin'in siyasi sistemi Batı tarzı bir demokratik sistem haline gelmedikçe, Çin'in olağanüstü değişikliklerinin devam etmeyeceği ve sürdürülemeyeceği" argümanına da itiraz eden Jacques, "2020'ye gelindiğinde, Çin 30 yılı aşkın süredir reform yapıyor, Çin'in siyasi sistemi hala eskisi kadar Batı'dan farklı" dedi.

"Çin gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen, dünyadaki en verimli ve olgun yönetime sahiptir." diyen Martin Jacques, şöyle devam etti:

"Çin'in son yıllarda bu kadar çok şey başarmasının nedeni budur. Batı'da seçimlerin işlevlerinden birinin meşruiyet sağlamak olduğuna inanıyoruz. Bu tür bir düşünce, Çin'in genel oy hakkı olmadığı için rejim ve hükümetin meşruiyete sahip olmadığı anlamına geliyor. Aslında bu tamamen yanlış. Pew anketine bakarsanız, Çin hükümeti herhangi bir Batı hükümetinden daha fazla meşruiyete ve daha fazla halk desteğine sahiptir."