Mali'de cuntanın geçiş süreci kararına muhalefetten ret

Mali'de cuntanın geçiş süreci kararına muhalefetten ret

Mali'de dün askeri cuntanın, sivil yönetime geçişin 18 ay süreceği ve cumhurbaşkanının asker de olabileceğine ilişkin kararına muhalefet platformu M5 RFP'den tepki geldi.

M5 RFP, yayımladığı yazılı açıklamayla, askeri cunta Halkın Kurtuluşu Ulusal Konseyi'nin (CNSP) toplumun çeşitli unsurlarıyla 3 günlük görüşmesinin ardından imzaladığı geçiş sürecine ilişkin şartı kabul etmediğini duyurdu.

Açıklamada, M5 RFP'nin, Mali halkının görüşlerini yansıtmayan bu "belgeden" desteğini çektiği vurgulanırken, 3 günlük görüşmelerde, çoğunluğun sivil bir cumhurbaşkanı istediğini aktardığı belirtildi. Şartta, görüşmelerde konuşulmayan başka hususların da yer aldığına dikkat çekilen açıklamada, askerin bu süreci kendi çıkarına kullanarak iktidara gelme amacı güttüğü kaydedildi.

CNSP, başkent Bamako'da 3 gündür yürüttüğü görüşmeler sonucu geçiş sürecine ilişkin kararını CNSP lideri Assimi Goita imzalı bir şartla açıklamıştı.

Şarta göre, geçiş süreci 18 ay olacak ve seçimler bu sürenin sonunda düzenlenecek. Geçiş sürecinin cumhurbaşkanı asker ya da sivil olabilecek.