Malezya'dan tanıdık açıklamalar

Malezya'dan tanıdık açıklamalar

Güney Çin Denizi son günlerde sıcak günler yaşıyor. Malezya, 12 Aralık'ta Birleşmiş Milletler'e (BM) Güney Çin Denizi'nin kuzey bölgesindeki kıta sahanlığının sınırlarını açıklığa kavuşturmak amacıyla resmi bir başvuruda bulundu. Ülkenin Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah Çin'i daha da eleştirdi ve "Güney Çin Denizi'nin tamamı Çin'e ait" iddiasını "saçma" olarak nitelendirdi.

Güney Çin Denizi, eski zamanlardan beri Çin'in karasuları içinde yer alır. Çin denizlerdeki bölgesel egemenliği hiçbir koşulda ihlal etmedi. Malezya BM'ye sunduğu mektupta, "Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki sınırları ciddi şekilde ihlal ettiği" vurgulanıyor. Bunu kanıtlamak en doğru adım olacaktır.

Çin yıllarca Güney Çin Denizi konusunda büyük bir inisiyatifler uyguladı. Çin-ASEAN Güney Çin Deniz Davranış Kurallarını ile birçok alanda iş birliği yürüttü. Karşılıklı güveni arttırmak ve karasular üzerindeki anlaşmazlıkları çözmek için sağlam bir temel oluşturmak için gereklidir. Çin'in çabalarıyla, Güney Çin Denizi'nde tansiyon düşüş göstermişti.

ABD BÖLGEDEKİ BARIŞTAN RAHATSIZ OLUYOR

Washington'un görmeyi umduğu son şey Güney Çin Denizi'ndeki barış ortamıdır. Bu yüzden bölgedeki en ufak huzursuzluğu bile büyütme yoluna giderek olayları manipüle edecektir.

Sonuç olarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) geçen yıldan bu yana Güney Çin Denizi'nde sorunlar yaratarak, Çin-Pasifik stratejisi ile Çin'i kontrol altına almaya çalıştı. Temel amacı Çin ile Güney Çin Denizi'ni çevreleyen devletler arasındaki iş birliği ve dostluğu bozmak.

ABD Donanması kasım ayında iki kez Güney Çin Denizi'ndeki Çin karasularını ihlal etti. ABD Deniz Kuvvetleri Pasifik Filosu komutanı John Aquilino, Çin'i Güneydoğu Asya ülkelerine "zorbalık" yapmakla suçladı.

MALEZYA, WASHINGTON'DAN MI GÜÇ ALDI?

Bu koşullar altında, birçok bölge ülkesi ABD ve Çin arasında taraf tutmak zorunda kaldı. ABD'nin desteğiyle, bölgedeki bazı güçler fırsat yakalayarak bölgede ses sahibi olmaya çalışıyor Malezya'da bunun en açık örneği.

Güney Çin Denizi sorununu çözmenin anahtarı bölge ülkelerinin kendi tutumlarında yatıyor. Dış müdahaleyi ortadan kaldırmak ve kendi çözümlerini keşfetmek için tüm taraflar el ele vermelidir. Ancak o zaman bağımsız bir Asya güvenlik mimarisinin temeli atılabilir.

Kaynak: Global Times / Shi Tian