Macron ve Johnson görüşmesinde “Brexit” detayı

Macron ve Johnson görüşmesinde “Brexit” detayı

Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Brexit tarihi olan 31 Ekim'den öne bir araya geldi. Perşembe günü yapılan ikili görüşmelerde, olası bir yeni müzakerelerin var olan Brexit anlaşmasında büyük değişiklere yol açmayacağı iki lider tarafından dile getirildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, çarşamba günü yaptığı açıklamada İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında Brexit konusunda anlaşılması için 30 gün daha çalışılabileceğini söyledi. Johnson, bu açıklamayı "şiddetle desteklediğini" belirtmişti.

Emmanuel Macron, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması kararına saygı duyulması gerektiğini söylese de Johnson'ın en çok karşı çıktığı konulardan birisi olan İrlanda sınırı ihtiyat maddesinin (backstop) "vazgeçilemez" olduğunu söyledi.

Ayrıca Macron, 30 gün içinde bir çözüm bulunması düşüncesine katıldığını belirtirken, İngiltere'nin Avrupa'nın pazar taleplerini etkilemeyecek şekilde bir ayrılış gerçekleştirmesinin en iyi yol olacağını kaydetti.

Fransız lider, "Gelecek ay bizi orijinalinden çokta farklı olmayan bir anlaşma metni karşılayacak. Müzakerelerde dikkat edilmesi gereken şey İngiltere'nin AB ve İrlanda ile tek pazar bütünlüğünün korunması olmalı." dedi.

Bu açıklamalara yönelik Johnson, "Elbette iyi bir anlaşma istiyorum. Ve en iyi anlaşmanın nasıl olması gerektiğini düşünüyoruz." sözleriyle karşılık verdi.

Öte yandan üst düzey bir Fransız yetkili, Macron ve Johnson arasındaki iki saatlik toplantının "yapıcı" olduğunu ve iki liderin "temel Avrupa ilkelerine saygılı bir anlaşmaya varmaya çalışmak için" eylül ayı sonundan önce temaslarını sürdürmek istediklerini belirtti.

AB yetkilileri, Avrupalı liderler ile Johnson arasındaki "Backstop" görüşmelerin nasıl olacağına ilişkin "detayları" beklediklerini dile getirdi. Biarritz'de yapılacak G7 zirvesinde bu konuya büyük açıklık getirecek.

Zirvede AB'yi temsil edecek olan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Johnson ile ikili görüşme gerçekleştirecek.

Kaynak: Financial Times / Victor Mallet & Mehreen Khan