Macao: Kumarhane merkezinden Asya'nın en müreffeh kentine

Macao: Kumarhane merkezinden Asya'nın en müreffeh kentine

İnsanlar Macao'dan bahsederken akıllarına ilk gelen kentteki kumarhaneler olsa gerek. Kumarhane endüstrisi uzun bir süre Macao'nun en önemli destek endüstrisi konumundaydı. Ancak, Macao'nun 1999 yılında Çin egemenliğine dönmesinden sonra kentin ekonomisinde büyük değişlikler yaşandı. Macao bugün Asya'nın en müreffeh kentlerden birisi haline geldi ve ekonomik yapısı da çok yönlü bir doğrultuda ilerlemeye devam ediyor. Fuar, Çin tıbbı, kültür ve finans gibi sektörler Macao'da yavaş yavaş kalkınıyor.

BİRÇOK HONG KONG FİLMİNİN KONUSU MACAO'DAN

1980'li-1990'lı yıllar arasında Hong Kong'da çekilen kumarhaneler ve mafya konulu filmler aslında Macao'daki hikâyelerden esinlenerek yapıldı.

Portekiz yönetimi, maliye baskısını azaltmak ve toplumsal gerginliği gevşetmek amacıyla 1847 yılında Macao'da kumarhane endüstrisini yasallaştırdı. Kumarhane endüstrisi, sonraki yaklaşık 150 yıl boyunca Macao'nun en önemli endüstrisi oldu. Tabii ki kumarhane krallarıyla ilgili meşhur hikâyeler de Hong Kong filmlerine konu oldu.

Bununla birlikte, mafya güçleri de bölgede hakim bir durumdaydı. Mafya, zayıf Portekiz yönetimi dolayısıyla 1999 öncesinde kentte çok güçlüydü. Bunlar arasında Yin Guoju gibi önemli bir isim de vardı.

Ying Guoju isimli mafya kralının ilginç hikâyesi ise, güç sarhoşluğuyla kendi hikâyesini filme çektirmesiyle doruk noktasına ulaştı. Yin'in bütün yasadışı eylemleriyle birlikte tüm hikâyesini baştan sonra anlatması, emniyet güçlerinin filmi kanıt olarak kabul etmesine ve Yin'in 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına neden oldu.

MACAO'DA KİŞİ BAŞINA GSYİH DÜNYADA ÜÇÜNCÜ SIRADA

Macao'nun Çin'e dönmesinden bu yana 20 sene geçti. Bu süreçte Macao'nun sosyo-ekonomik kalkınmasında büyük ilerlemeler kaydedildi ve kent görünümü de değişti.

IMF'nin (International Monetary Fund - Uluslar Arası Para Fonu) verilerine göre, Macao'da kişi başına düşen Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) geçen sene dünya üçüncü ve Çin'de birinci sırada yer aldı.

Macao'nun GSYİH'si 1999'da 51 milyar 872 milyon Macao patakasıydı. Bu rakam, geçen yıl, 444 milyar 700 milyon patakaya ulaştı. Kişi başı GSYİH ise, Çin'e dönmeden önce 15 bin dolar iken, bu rakam bugün 83 bin dolara yükseldi. Çin egemenliğine döndükten sonra turizm, yeme-içme, otelcilik ve fuar sektörleri de hızla gelişmeye başladı. Özellikle Çin merkezi hükümetinin 2003'te uyguladığı bireysel seyahat politikası sayesinde, Macao ekonomisinin karşılaştığı baskı hafifletildi ve kent ekonomisine dinamizm katıldı.

BİR DİZİ ÖNEMLİ TEDBİR HAYATA GEÇİRİLDİ

Ana kesim-Macao Daha Sıkı Ekonomik Ortaklık Düzenlemeleri'nin (CEPA) yürürlüğe girmesi, ana kesim ile Macao arasında bireysel seyahatlerin başlatılması ve Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi Kalkınma Planı gibi bir dizi önemli tedbirin son yıllarda hızla hayata geçirilmesi sayesinde bölgede yeni kalkınma fırsatları yakalandı.

Bunlar arasında yoğun dikkat çekenler arasında, Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü ve Guangdong ile Macao arasındaki yeni kanal projesinin (Qingmao Sınırı) inşası veya Macao Havaalanı'nın yeniden yapılandırılması bulunuyor. Bu büyük projelerin gerçekleştirilmesiyle Macao'nun diğer bölgelerle bağlanırlığı daha da güçleniyor.

Macao, bu yıl başlatılan Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi Kalkınma Planı sayesinde Hong Kong, Guangzhou ve Shenzhen ile birlikte bölgesel kalkınmaya güç veren lokomotiflerden biri oldu.   

EKONOMİ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

Macao ekonomisi, 2003'te yaşanan SARS salgınından büyük zarar gördü. Çin merkezi hükümetinin uyguladığı bireysel seyahat politikası sayesinde Macao ekonomisinin karşılaştığı baskı da hafifledi. Ana kesimde gerçekleşen ekonomik kalkınmayla birlikte Macao ekonomisi de ivme yakaladı. Dünyanın en zengin bölgelerinden biri haline gelen Macao'da kişi başı GSYİH, ana vatana dönmeden önce 15 bin dolar iken, bu rakam bugün 83 bin dolara yükselerek Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya'yı geçti.

Macao'da ekonominin son yıllarda çok yönlü bir şekilde geliştirilmesiyle birlikte, ekonomik ve endüstriyel yapı da düzeltildi; böylece risklere karşı yetkinlik de gözle görülür şekilde yükseltildi.

HALKIN YAŞAM KOŞULLARI İYİLEŞİYOR

Macao Çin'e dönmeden önce, bölgede güvenlik, finans ve yüksek işsizlik oranı gibi ciddi sorunlar yaşanıyordu. Macao Çin'e döndükten sonra, bölgede siyasi istikrar sağlandı ve güvenlik durumu düzeltildi. Bununla birlikte bölgeye birçok dış yatırım çekildi. İşsizlik oranı yüzde 6,3'ten, geçen yıl yüzde 1,8'e düştü.

Macao Özel İdari Bölgesi Beş Yıllık Kalkınma Planı'nda (2016-2020), halkın yaşam koşulları öne çıkarıldı. Planda sosyo-ekonomik kalkınmaya yönelik en önemli 21 projeden 16'sı halkın yaşam koşullarını düzeltmeyi amaçlıyor.

Öte yandan, avantajlı politika desteği sayesinde Macaolu vatandaşların ömrü ortalama olarak 80 yılı aşmış durumda. Emekli maaşı, eğitim, sağlık, ulaşım ve diğer hususları kapsayan sosyal güvenlik harcamaları da geçen yıl 18,05 milyar patakaya ulaştı.

TURİZM, MACAO'NUN KARTVİZİTİ OLUYOR

Doğu ve Batı medeniyetlerini bir arada barındıran bir kent olarak, Macao da ünlü bir turizm bölgesi. Çin egemenliğine dönmesinden bu yana geçen 20 senede, Macao'nun turizmi hızla büyüdü.

1999 yılında kentte ağırlanan turist sayısı 7 milyondu. Bu rakam, geçen sene 35 milyon 800 bine çıktı. Hong Kong- Zhuhai-Macao Köprüsü'nün hizmete girmesinin ardından, yılın ilk üç çeyreğinde Macao'ya gelen turist sayısı 30 milyonu aşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 arttı. Ve bu rakamın bu yıl 40 milyonu aşması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü'nden açıklanan verilere göre, Macao'da geçen yıl 40 milyar 200 milyon ABD doları tutarında turizm geliri elde edilmesiyle kent, bu alanda Asya-Pasifik bölgesinde 5'inci ve dünyada 11'inci sırada yer aldı.