Ma Zhaoxu, G20 Zirvesi'nin sonuçlarını değerlendirdi

Ma Zhaoxu, G20 Zirvesi'nin sonuçlarını değerlendirdi

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, Covid-19 salgınıyla mücadele konulu sanal G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi'nin neticeleri hakkında değerlendirmede bulundu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in "Zor Zamanlarda Salgınla El Birliğiyle Mücadele Edelim" başlıklı bir konuşma yaptığını hatırlatan Ma, Xi'nin insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturma kavramı doğrultusunda, Çin'in salgınla mücadele deneyimlerini temel alarak uluslararası iş birliği ve küresel ekonomiye dair kritik öneriler ortaya koyduğunu söyledi.

Xi'nin önerilerinin kılavuz niteliği taşıdığına işaret eden Ma, zirvede tarafların ortak çabalarıyla elde edilen olumlu neticelerden söz etti.

Buna göre, uluslararası iş birliği güçlendirilerek ortak sınamaların üstesinden gelinecek.

Tüm taraflar pandemi ile ilgili bilgileri zamanında paylaşmanın yanı sıra, gelişmekte olan ülkelere, özellikle en az gelişmiş ülkelere tıbbi malzeme yardımı sağlayacak.

Küresel kamu sağlık sistemi iyileştirilerek gelecekte ortaya çıkabilecek salgınlara karşı hazırlıklı olunacak.

Taraflar ayrıca küresel ekonomik ve finansal istikrarı koruyup piyasa güvenini artırarak istihdamı güvence altına almayı ve salgının küresel ticaret ile tedarik zincirine etkisini mümkün olduğunca azaltmayı kararlaştırdı.

G20 dönem başkanlığını yürüten Suudi Arabistan tarafından düzenlenen zirve, video-konferans yoluyla yapıldı. Zirveye, G20 ülkeleri ve konuk devletlerin liderleri ile uluslararası örgütlerin yöneticileri katıldı.