Lübnan ve Fransız orduları arasında iş birliği anlaşması

Lübnan ve Fransız orduları arasında iş birliği anlaşması

Lübnan ordusu, Fransız ordusu ile iş birliği ve koordinasyon anlaşması imzalandığını duyurdu.

Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Lübnan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Ziyad el-Haşim ile Fransız General Eric Peltier'in başkent Beyrut'un doğusundaki Lübnan ordusu karargâhında bir araya geldi.

Açıklamada, Fransız ordusu ile kara, deniz ve hava kuvvetleri alanlarında iş birliği ve koordinasyon anlaşması imzalandığı belirtildi.

İmza töreninde konuşan Lübnan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Haşim, Lübnan ve Fransa orduları arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaptı.

Fransız General Peltier ise, Lübnan ordusunun terörle mücadele, ülke içinde ve sınırlarında güvenlik ile istikrarı sağlamasındaki başarısından övgüyle söz etti.

Lübnan Genelkurmay Başkanı General Joseph Avn ile Fransız mevkidaşı François Lecointre geçen hafta başkent Beyrut'taki El-Yerze karargâhında bir araya gelmişti.

İki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Lübnan ordusunun güçlendirilmesine yönelik mutabakat zaptı imzalandığı aktarılmıştı.

Lübnan resmi haber ajansının verilerine göre Fransa, Lübnan ordusunun geliştirilmesi için 2017 ve 2018'de 45 milyon Euro'luk yardım yaptı. Son beş yılda ise Fransa'nın Lübnan güvenliğine sağladığı katkı yarım milyar doları buldu.