Lübnan'da yeni hükümeti kurma konusunda anlaşmazlık sürüyor

Lübnan'da yeni hükümeti kurma konusunda anlaşmazlık sürüyor

Lübnan'da hükümeti kurmakla görevlendirilen eski Başbakan Saad el-Hariri, yeni kabineyi oluşturma konusunda anlaşmazlıkların olduğuna dikkati çekerek, yılbaşından sonra hükümetin kurulması gerektiğini belirtti.

Hariri, Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın ardından istifa eden Hassan Diyab hükümetinin yerine yenisini kurmak üzere 2 aydır sürdürdüğü çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüştü.

Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Hariri, hükümetin kurulması temennisinde bulunduğu ancak siyasi anlaşmazlıkların olduğunu söyledi.

Ülkedeki ekonomik çöküşün önüne geçmek için teknokratlar hükümetine ihtiyaçları olduğunun altını çizen Hariri, hükümetin yılbaşından sonra kurulması gerektiğini ifade etti.

Kendisi ile Cumhurbaşkanı Avn'ın hükümeti kurma sürecini hızlandırmada hemfikir olduğunu aktaran Hariri, siyasilere, ekonomik kriz ve Beyrut Limanı'ndan etkilenen vatandaşları düşünme çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada ise Avn'ın, Hariri ile kabineyi oluşturma konusunu ele aldığı belirtilerek, "Görüşmede, hükümeti kurma meselesinde nihai anlaşmaya varılmadı." denildi.