Los Angeles'ta gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Los Angeles'ta gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Los Angeles kentinde polislerin şiddetini protesto etmek amacıyla düzenlenen protestolarda tansiyonun yükselmesiyle Los Angeles Belediyesi dün gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti dün yaptığı açıklamada, gece sokağa çıkma yasağının bütün kent içinde uygulanacağını duyurdu. Garcetti ayrıca, durumu kontrol altına almak üzere Kaliforniya Valisi'nden ulusal muhafızları göndermesini talep ettiğini belirtti.

Gece sokağa çıkma yasağı uyarınca, dün 20.00 ila bu sabah 05.00 arasında kentin bütün sakinlerine evlerinde kalma uyarısı yapıldı.

Los Angeles'ta protestolar dört gündür sürüyor. Polisler ile protestocular arasında önceki gün çatışma yaşanmış ve 533 kişi göz altına alınmıştı. Dün öğleden sonra kentte tansiyon daha da arttı. Bazı göstericiler ile polisler arasında yaşanan çatışmalarda, birçok polis aracı ateşe verildi. Olaylar sırasında bazı dükkanlar da yağmalandı.

Öte yandan, günlerdir devam eden kaos nedeniyle Los Angeles'taki bütün Covid-19 test noktaları kapatıldı.

Garcetti basına verdiği demeçte, Los Angeles'in salgın ve protesto olmak üzere iki tehditle karşı karşıya bulunduğuna işaret etti.