Liu He, ABD'de IMF Başkanı ve iş dünyası temsilcileriyle görüştü

Liu He, ABD'de IMF Başkanı ve iş dünyası temsilcileriyle görüştü

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Washington'daki temasları kapsamında IMF Başkanı Kristalina Georgieva ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) iş çevrelerinden temsilcilerle bir araya geldi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi de olan Liu, önceki gün IMF Başkanı Kristalina Georgieva'nın yanı sıra, ABD Ticaret Odası Başkanı Thomas Donohue ve ABD-Çin Ticaret Konseyi Başkanı Craig Allen ile ikili görüşmelerde bulundu.

Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari istişarelerde Çin tarafının başmüzakereciliğini de üstlenen Liu He, iki tarafın eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde üzerinde uzlaştığı birinci faz ticaret anlaşmasının iki ülke için de yararlı olduğunu dile getirdi. Liu, anlaşmanın bir ekonomik anlaşma olmanın ötesinde olduğunu, tüm dünyanın barış ve refahını ilgilendirdiğini belirtti.

İki ülkenin farklı ideolojilere ve farklı siyasi ve ekonomik modellere sahip olmalarına rağmen, karşılıklı yarar getirecek şekilde iş birliği yapabileceğini aktaran Liu He, iki ülkeden ilgili kurumların anlaşmanın uygulanması için ortaklaşa çaba harcaması gerektiğini sözlerine ekledi.

IMF Başkanı Georgieva, Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmasının iki ülke ekonomilerine ve dünya ekonomisine istikrar getireceğini kaydetti.

IMF'nin Çin ekonomisinin 2020 yılına dair büyüme beklentisini yüzde 5,8'den yüzde 6'ya yükselttiğini hatırlatan Georgieva, ekonomik anlaşmazlıkların çözülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını aktardı.

Donohue ve Allen'in de birinci faz ticaret anlaşmasını iş çevreleri ve piyasalar için olumlu bir sinyal olarak değerlendirdikleri bildirildi.