“Libya'daki fabrika saldırısı savaş suçu teşkil edebilir”

“Libya'daki fabrika saldırısı savaş suçu teşkil edebilir”

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame, BM Güvenlik Konseyinde, Libya'da son 7 aydır süren ''tehlikeli gerginliğe'' ilişkin açıklamalarda bulundu.

Libya'nın başkenti Trablus yakınlarında bir bisküvi fabrikasına düzenlenen hava saldırısında yaralananların çoğunun göçmen olduğuna dikkati çeken Salame, "Kasten ya da değil, bu saldırı savaş suçu teşkil edebilir." dedi.

Salame, Libya'daki krize dış müdahalenin mevcut durumu daha da kötüleştirdiğine işaret ederek, "Yabancı özel askeri şirketlerden paralı asker ve savaşçı katılımı artıyor. Deneyimli bu savaşçıların müdahalesi ise doğal olarak şiddet olaylarını artırıyor." ifadelerini kullandı.

Libya'da hava gücü kullanımının da arttığına vurgu yapan Salame, General Halife Hafter'in kontrolündeki Libya Ulusal Ordusunun 800'ün üzerinde, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin de yaklaşık 240 insansız hava aracı (İHA) ile saldırılar düzenlediğinin tahmin edildiğini aktardı.

Salame, insansız hava aracı altyapısı ve operasyonlarına ''dış güçlerce'' destek verildiğini dile getirdi.

''SİLAH AMBARGOSU DELİNİYOR''

Salame, Libya'ya yönelik BM'nin silah ambargosunun delindiğine de dikkati çekti.

Savaş uçakları ve tanklar için yedek parçadan, mermiye kadar farklı gruplara destek için ülkeye silah gönderildiğinin altını çizen Salame, silah ambargosuna uyma ve çok geç olmadan krize son verme çağrısı yaptı.

Salame, "Libya'da krize dış müdahale Libyalıların geleceğini elinden alıyor.'' diyerek, Hafter'in Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da başlattığı saldırıdan bu yana 200'den fazla sivilin hayatını kaybettiği ve 128 binden fazla kişinin yerinden edildiğine vurgu yaptı.