Libya Konferansı'nın taslak metni basına sızdı

Libya Konferansı'nın taslak metni basına sızdı

Berlin'de 19 Ocak'ta düzenlenmesi planlanan Libya konulu konferansa yönelik hazırlıklar sürerken, konferansın 6 sayfalık taslak metni basına sızdı.

Reuters'ın haberine göre, taslak metinde Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu arasında yapılacak olan ateşkes anlaşmasına ilişkin ayrıntılar yer alıyor.

Taslak metne göre, ateşkesin gözetimi için "teknik komiteler" oluşturulması öngörülürken, çatışan taraflara "güvenilir, uyumlu, birbirini izleyen ve karşılıklı" adımlar atılması yönünde çağrıda bulunuluyor.

Reuters'a konuşan diplomatlar, ateşkes gözetiminin Libya'daki mevcut Birleşmiş Milletler (BM) misyonunu güçlendirmeyi veya Rusya, Türkiye ya da diğer ülkelerden askerlerin konuşlandırılmasını içerebileceğini söyledi.

Metinde ertelenen seçimlerin en kısa sürede yapılması ve ulusal birlik hükümetinin kurulması çağrısı da yer alırken, seçimlere ilişkin herhangi bir tarihlendirme yer almıyor.

Diğer yandan, metinde öngörülen maddelerde BM Libya Özel Temsilcisi Ghassan Seleme'nin de hemfikir olduğu not düşülüyor.

Bununla birlikte İtalyan basınına göre, taslak metinde "göçmen gözaltı merkezlerinin kademeli olarak kapatılması" da öngörülüyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye