Li Keqiang'dan, ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerine ulaşma vurgusu

 Li Keqiang'dan, ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerine ulaşma vurgusu

Çin Başbakanı Li Keqiang dün düzenlenen Devlet Konseyi toplantısında, hükümetin çalışma raporunda belirlenen ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerine ulaşılması için ilgili politika ve çalışmaların yerine getirilmesine vurgu yaptı.

Li Keqiang, önceki gün sona eren 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 3. Toplantısı'nda onaylanan hükümet çalışma raporunda, yıllık ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerinin yanı sıra çalışmaların ağırlıklarının da belirlendiğini anımsattı. Li, yönetimin bütün kademelerine söz konusu hedeflere ulaşmak ve çalışmaları yerine getirmek için çaba göstermeleri talimatı verdi.

Hükümetin çalışma raporunda belirlenen ve 45 alanı kapsayan 51 ana görevin Devlet Konseyi'ne bağlı bütün kuruluşlara dağıtıldığı toplantıda, yönetimin bütün kademelerine, işletmelere yardım sağlamak ve piyasa canlılığını ortaya çıkarmak için önlemler almaları talimatı verildi.

Toplantıda, ilgili fonların doğru yerlere ulaştırılması ve etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamak için özel bir mekanizmanın oluşturulacağı bildirildi. Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler dahil olmak üzere piyasa varlıklarının ve yardıma muhtaç insanların politikalardan tam anlamıyla faydalanmaları gerektiğine işaret edildi. 

Toplantıda, pazar odaklı, yasalara dayalı ve küreselleşmiş bir iş ortamın yaratılmasına ve adil rekabetin teşvik edilmesine hükümet çalışmalarında öncelik verilmesi gerektiği vurgulandı.

Toplantıda ayrıca, hükümetin ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerine ulaşılmasını güvence altına almak üzere, mevcut politikaları zamanında iyileştireceği ve gerekli yeni önlemler çıkartacağı ifade edildi.