Li Keqiang: Çin - Japonya - Güney Kore iş birliği seviyesini artırmalı

Li Keqiang: Çin - Japonya - Güney Kore iş birliği seviyesini artırmalı

Çin Başbakanı Li Keqiang, Japonya ve Güney Kore'yle (Kore Cumhuriyeti) iş birliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını, üç ülkenin dünya barışı ve refahına daha büyük katkı yapacağını belirtti.

Li, dün Chengdu'da düzenlenen 8. Çin-Japonya-Güney Kore Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, üç taraf arasındaki iş birliği mekanizmasının kuruluşundan bu yana geçen 20 yılda üçlü iş birliği içeriğinin sürekli zenginleştirildiğini söyledi.

VERİMLİ İŞ BİRLİĞİ

Zirvede "Gelecek 10 Yıl İçin Üçlü İş Birliği Vizyonu" ve üçlü iş birliğine ilişkin sonuçlara yer verilen"Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti+X" adlı belgeler yayımlandı.

Li'nin verdiği bilgilere göre, üç ülke, liderler zirvesinin merkezinde olduğu ve 21 bakan düzeyindeki toplantı ile desteklenen kapsamlı iş birliği sistemini geliştirdi, iş birliği alanlarının sayısını 30'a yükseltti.

Çin, Japonya ve Güney Kore arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 720 milyar dolara, karşılıklı yatırımlar ise 12 milyar dolara ulaştı. Üçlü iş birliği mekanizması 3 ülkenin kalkınmasına büyük katkı yaptı.

Başbakan Li, dünyanın daha önce görülmemiş derin değişimlerden geçtiği şu dönemde üç ülkenin sağlam ilişkiler kurduğunu ve yeni başlangıç döneminde büyük işbirliği fırsatlarıyla karşı karşıya bulunulduğunu vurguladı.

İnovasyon, çevre koruma gibi alanlardaki iş birliği ile halklar arası değişimlerin güçlendirilmesi gerektiğini dile getiren Li Keqiang, "İnternet, büyük veri, yapay zekâ ve 5G teknolojilerinden faydalanarak inovatif iş birliği imkânları yaratmalı, 3 ülke arasındaki kültürel temasları kuvvetlendirmeliyiz. Sağlık, yaşlı bakım hizmetleri ve iklim değişikliği gibi hususlarda faydacı iş birliği ile değişimleri genişletmeli, halkların mutluluğunu artırmalıyız." dedi.

ÇOK TARAFLILIK VE SERBEST TİCARETİ KORUMA VURGUSU

Zirvede ikili ve üçlü iş birliğiyle birlikte bölgesel ve küresel meseleler de gündeme geldi.

Li, Doğu Asya'daki 3 önemli ekonomik güç olarak Çin, Japonya ve Güney Kore'nin, iş birliğini sıkılaştırmak suretiyle kendi gelişmelerini ilerlettikleri gibi çok taraflılığı ve serbest ticareti koruyup bölgesel ekonomik entegrasyon sürecine dinamizm katmaları gerektiğini kaydetti.

Bölgesel barış ve istikrarın korunması için iki ülkeyle ortaklaşa çaba harcamaya hazır olduklarını belirten Li, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması ve yarımadada barış mekanizmasının kurulmasının 3 ülkenin de çıkarlarına uyduğunu dile getirdi.

Terörizm, siber güvenlik, iklim değişikliği ve bulaşıcı hastalıkların yaygınlaştırılması dahil geleneksel olmayan güvenlik risklerinin arttığına dikkat çeken Li, 3 tarafın ortaklık, entegrasyon, iş birliği ve sürdürülebilirliği kapsayan yeni güvenlik kavramını hayata geçirerek bölgesel güvenliği birlikte koruması gerektiğini aktardı.

Li, "Ekonomik küreselleşmenin derinleştiği günümüzde karşılıklı saygı, adalet ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda yeni tip uluslararası düzeni kurmalı ve insanoğlunun kader ortaklığını oluşturmalıyız. Çin'in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol İnisiyatifi uluslararası iş birliği platformu konumundadır. Barışçı iş birliği, dışa açılma ve kapsayıcılık, birbirinden öğrenme ve karşılıklı fayda, Asya ve dünya ekonomisinin büyümesine dinamizm katmaktadır." ifadelerini kullandı.