Li Keqiang: Çin-Japonya-Güney Kore iş birliği ilerletilecek

Li Keqiang: Çin-Japonya-Güney Kore iş birliği ilerletilecek

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin, Japonya ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) arasındaki işbirliğinin daha yüksek bir düzeye taşınacağını söyledi.

Li Keqiang, Çin-Japonya-Güney Kore Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere başkent Beijing'de bulunan Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung Wha ve Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile bugün bir araya geldi.

Li Keqiang, görüşmede, Çin'in üç ülke arasındaki iş birliğine büyük önem verdiğini ve işbirliğini daha yüksek bir düzeye taşımaya hazır olduğunu kaydetti.

Küresel ekonomideki belirsizlikler artarken, küresel ticaretin aşağı yönlü risklerle karşı karşıya olduğuna işaret eden Başbakan Li, üç ülkenin iş birliğini güçlendirmesinin hem ulusal kalkınmalarını hem de bölgesel ve küresel ekonominin canlanmasını teşvik edeceğinin altını çizdi.

Çin-Japonya-Güney Kore iş birliğinin önemine ve gerekliliğine de dikkat çeken Li Keqiang, merkezinde Dünya Ticaret Örgütü'nün yer aldığı çok taraflı ticaret sistemini savunan üç ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının bir an önce tamamlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung Wha, görüşmede, üç ülke dışişleri bakanları arasındaki toplantıda olumlu neticeler elde edildiğini dile getirdi.

Kang Kyung Wha, Güney Kore ile Çin arasındaki ilişkilerin iyi yönde seyrettiğini ve iş birliğinin geleceğine ümitle baktıklarını kaydetti.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ise Japonya'nın Çin ile üst düzey temasları yoğunlaştırarak her alandaki iş birliğini derinleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.