Li Keqiang, Abe Şinzo'yla bir araya geldi

Li Keqiang, Abe Şinzo'yla bir araya geldi

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'in Sichuan eyaletinde Japonya Başbakanı Abe Şinzo'yla görüştü.

Li Keqiang görüşmede, Çin ile Japonya'nın iki ülke arasında imzalanan dört siyasi belgede belirlenen ilkeler doğrultusunda ve tarihten ders alma ve geleceğe doğru ilerleme ruhuyla hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Li, iki ülkenin hassas sorunları uygun şekilde çözerek, ikili ilişkilerin normale dönme sürecini hızlandırması gerektiğini belirtti.

Çin ve Japonya'nın birbirinin önemli ticaret ortağı olduğuna işaret eden Li, Çin'in hizmet sektörünün dışa açılmasını daha da genişletmesinin iki ülke arasındaki karşılıklı yarara dayalı iş birliğine daha büyük fırsatlar getireceğini anımsattı.

Li, iki ülkenin yaşlılık, borsa, sigortacılık, sağlık, yatırım, inovasyon, üçüncü taraf piyasalar ile kültürel ve beşeri iletişim gibi alanlardaki iş birliğini derinleştirmesi önerisinde bulundu.

Çin'de gerçekleştirilen Çin-Japonya-Güney Kore 8. Liderler Toplantısı'nda çok taraflılık, serbest ticaret ile bölgesel barış ve istikrarı koruma şeklinde olumlu sinyaller verildiğine dikkat çeken Li, "Japonya dâhil ilgili bütün taraflarla temas ve eş güdümü güçlendirerek, önümüzdeki yıl Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının imzalanması sürecini hızlandırmayı temenni ediyoruz. Çin-Japonya-Güney Kore Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması'na ilişkin görüşmeleri de hızlandırmaya hazırız." diye konuştu.

Abe Şinzo ise, Japonya ile Çin'in bölge ve dünya barışı, istikrarı, kalkınması ve refahından sorumlu olduğunu kaydetti.

İki tarafın üst düzey temasları yoğunlaştırarak, diyaloğu artırması gerektiğine işaret eden Abe, Çin'le yaşlılık, finans, turizm, çevre, doğal afet ve sağlık gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Abe, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Japonya ile Çin arasında bilimsel ve teknolojik inovasyon ile üçüncü piyasa gibi alanlardaki iş birliği sürdürülmeli. Çin'in hizmet piyasasının dışa açılmasını genişletmesini takdir ediyoruz ve açılma sürecine aktif şekilde katılacağız. İlgili ülkelerle beraber, RCEP anlaşmasının ve Japonya-Çin-Güney Kore Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması'na ilişkin görüşmenin süreçlerini hızlandırmak için çaba göstermeye hazırız."