Kuzey Akım-2 ile ortaya çıkan paradokslar

Kuzey Akım-2 ile ortaya çıkan paradokslar

Kuzey Akım-2, Rusya'nın Ust-Luga şehrinden Almanya'nın Greifswald yakınlarındaki Lubmin'e sahil kentine kadar uzanan 1,230 kilometrelik bir boru hattı. 2020 yılında tamamlanması planlanan ve yılda Almanya'ya 55 milyar metreküp doğal gaz ulaştırması beklenen boru hattı, Batı ve Rusya arasındaki soğuk rüzgârlar esmesine neden oldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Kuzey Akım-2'de yer alan bazı şirketlere yaptırım uygulama tehdidinde bulunmuştu.

ABD İÇİN KRİTİK BİR SORUN

ABD, Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki siyasi ilişkilerde kritik bir konu haline gelen Kuzey Akım-2 anlaşmazlığı, uluslararası politikalarda birçok paradoksu ortaya çıkardı.

Proje, uluslararası ticarette ilginç bir serbest piyasa ekonomisi paradoksunu vurguluyor. Ekonomik rasyonelliğe dayanan Kuzey Akım-2, Avrupa'daki en büyük doğal gaz tedarikçisi Almanya ve Rusya'yı birbirine bağlaması iki ülke içinde faydalı bir adım olacak. ABD açıkça Rusya ilişkilerinde engeller yaratmaya çalışıyor. Washington uzun süredir Avrasya'ya yönelik böl ve yönet stratejisini kullanıyor. Dolayısıyla, Avrupa ülkeleri ile Rusya arasında uzlaşma çabalarını görmek istemiyor.

AVRUPA'NIN DURUŞU İTİCİ GÜÇ OLACAK

Öte yandan. Almanya ve Fransa da dahil olmak üzere büyük Avrupalı güçler, Ukrayna krizinden çıkma, Rusya ile gerginliği azaltma, Avrasya bağlantısını destekleme ve Çin tarafından önerilen Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nde yer alma niyetlerini çoktan gösterdiler.

Diğer bir paradoks ise, doğal gaz ithalat tesisine yapılan bu büyük yatırımın dışında kalan AB, Rusya'ya karşı diplomatik duruş sergiliyor. Dünyadaki büyük güçler arasında, AB enerji geçişinin en radikal savunucusudur. Özellikle fosil yakıtları karşı sert tutum sergileyen AB yenilebilir enerji kaynaklarına geçişi savunan bir politikaya sahip. Trump, Paris İklim Anlaşması'ndan çekilerek Avrupa ile alay etmişti.

Kuzey Akım-2 anlaşmazlığı uzun sürecek gibi gözüküyor. Boru hattı üzerinde yaşanan bu gelişmeler, uluslararası iş dünyasında, özellikle altyapı mega projelerinde ekonomi-politika bağını açıkça ortaya koydu.

Kaynak: Global Times